Przewiduje ono, że w okresie od dnia 4 lipca 2016 r. do dnia 2 sierpnia 2016 r. przywraca się tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną.
Kontrolę graniczną osób, zgodnie z ww. rozporządzeniem, przywraca się tymczasowo:
1) na granicy państwowej z Republiką Czeską;
2) na granicy państwowej z Republiką Federalną Niemiec;
3) na granicy państwowej z Republiką Litewską;
4) na granicy państwowej z Republiką Słowacką;
5) w portach morskich stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen;
6) w portach lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen (w odniesieniu do KaOSG, jest to port lotniczy w Krakowie – Balicach).
Rozporządzenie wskazuje przejścia graniczne, rodzaj ruchu dozwolonego przez te przejścia i czas ich otwarcia oraz zasięg terytorialny przejść granicznych.
Na odcinku granicy państwowej z Republiką Słowacką wskazano 60 takich przejść granicznych, przy czym w terytorialnym zasięgu Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu pozostaje 35 przejść granicznych, w których dozwolone będzie przekraczanie granicy państwowej w okresie od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r.
Są to przejścia graniczne w miejscowościach:
- Konieczna
- Wysowa – Zdrój – Regetovka
- Blechnarka
- Wysowa – Zdrój – Cigel’ka
- Muszynka
- Muszyna – Plaveč
- Leluchów
- Muszyna – Legnava
- Żegiestów – Sulin (zn. gr. II/33/4)
- Wierchomla
- Piwniczna – Zdrój – Mnišek nad Popradom
- Piwniczna
- Piwowarówka
- Eliaszówka
- Jaworki – Litmanowá
- Jaworki – Stránany
- Szlachtowa
- Szczawnica – Lesnica (zn. gr. II/91)
- Szczawnica – Lesnica (zn. gr. II/94)
- Sromowce Niżne
- Sromowce Wyżne
- Niedzica
- Kacwin
- Łapszanka
- Jurgów
- Łysa Polana
- Rysy
- Góra Magura
- Chochołów
- Chochołów (zn. gr. III/1)
- Chyżne
- Winiarczykówka
- Przywarówka
- Babia Góra
- Zawoja – Czatoża.
Zakres przywracanej kontroli granicznej, zgodnie z przepisami rozporządzenia, będzie dostosowany odpowiednio do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa w związku z organizacją Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w RP w Warszawie, wizytą Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w RP oraz Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.
Tymczasowa kontrola Graniczna realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej, wykorzystujące mobilne terminale do kontroli granicznej oraz pojazdy specjalistyczne (tzw. Schengenbusy), które są wyposażone w specjalistyczny sprzęt i dostęp do baz danych, umożliwiających przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.
Wszystkie osoby powinny być przygotowane na konieczność posiadania i okazywania odpowiednich dokumentów uprawniających do przekraczania granicy i pobytu na terytorium RP.
W przypadku obywateli RP i innych Państw z tzw. Strefy Schengen, w razie kontroli granicznej, należy okazać dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo (paszport albo dowód osobisty).
Przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom jest wykroczeniem wskazanym w art. 49 a Kodeksu wykroczeń, niemniej jednak w przypadku ujawnienia osób, które przekroczyły granicę państwową wbrew przepisom, w szczególności poza wyznaczonymi przejściami granicznymi (np. może to dotyczyć osób uprawiających turystykę, sporty, rolników itp.), a nie wystąpiły negatywne okoliczności związane z Szczytem NATO i ŚDM, rozważane będzie w pierwszej kolejności zastosowanie środków, o których mowa w art. 41 Kodeksu wykroczeń (tj. pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie lub zastosowanie innych środków oddziaływania wychowawczego).