Początkowo ob. Ukrainy oświadczył, że polski dokument przewozi na prośbę właściciela, ale w toku czynności służbowych przyznał się do próby bezprawnego przewozu za granicę dokumentu stwierdzającego tożsamość innej osoby (art. 275 par. 2 kk).
Obywatel Ukrainy dokładnie zaplanował swoją podróż. Legalnie wjechał do Polski na podstawie ważnego paszportu ukraińskiego, polskiej wizy krajowej oraz zezwolenia na pracę w zawodzie stolarza.
Cudzoziemiec nigdy jednak nie zamierzał podjąć pracy u polskiego pracodawcy, ponieważ celem jego podróży była Hiszpania. Przez internet skontaktował się z innym ob. Ukrainy, który za 150 dolarów załatwił mu polski dowód osobisty. Obywatel Ukrainy planował odbyć podróż do Malagi na podstawie własnych ukraińskich dokumentów, a polski dokument miał mu ułatwić pobyt i podjęcie pracy w Hiszpanii.
Oprócz zarzutów karnych, kary grzywny w wysokości 500 złotych, cudzoziemiec otrzymał decyzję o cofnięciu wizy krajowej i decyzję o zobowiązaniu do powrotu w terminie 15 dni od dnia doręczenia decyzji oraz zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP na okres 1 roku.