Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Tajemniczy pakunek w samolocie z Neapolu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Tajemniczy pakunek w samolocie z Neapolu

Michał Tokarczyk
07.08.2017

W ubiegłym tygodniu po wylądowaniu samolotu z Neapolu funkcjonariusze PSG w Krakowie-Balicach przyjęli od kapitana statku powietrznego zgłoszenie o znalezieniu na pokładzie samolotu małej paczki niewiadomego pochodzenia.

Załoga samolotu podczas sprawdzania pokładu maszyny po odbytym locie, zauważyła w schowku na bagaż podręczny pudełko w kształcie walca, na którym nie widniały żadne zawieszki bagażowe. Zaniepokojony kapitan postanowił wezwać na pomoc Straż Graniczną.

Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych po przeprowadzeniu analizy ryzyka oraz wyznaczeniu strefy bezpieczeństwa, nakazali opuszczenie samolotu przez załogę i przeprowadzili rozpoznanie minersko-pirotechniczne samolotu.

Pakunek został w pierwszej kolejności przeskanowany specjalistycznym sprzętem do wykrywania materiałów wybuchowych, a następnie dokładnie sprawdzony przy użyciu psa służbowego specjalizującego się w wykrywaniu materiałów wybuchowych i broni palnej. Dopiero po wykonaniu tych czynności oraz sprawdzeniu manualnym przez pirotechnika pozostawiony bagaż uznano za bezpieczny.

Okazało się, iż w kartonowym pudełku znajdował się arkusz papieru przedstawiający kwiat. Niestety nie udało się ustalić właściciela pakunku.

W akcję zabezpieczania pozostawionego bagażu zaangażowanych było 6 funkcjonariuszy ZIS z PSG w Krakowie- Balicach oraz przewodnik psa służbowego. Zdarzenie nie spowodowało opóźnień, ani utrudnień w ruchu lotniczym.

Apelujemy do podróżnych udających się na wakacje samolotem o uważne pilnowanie swoich bagaży. Przypominamy, że każdy bagaż pozostawiony bez nadzoru traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur związanych z jego zabezpieczeniem. Aby uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów w drodze na upragnione wakacje należy bagaż mieć zawsze przy sobie. Pozwoli to także na uniknięcie sankcji karnych przewidzianych za pozostawienie bagażu bez opieki na terenie lotniska, tj. mandatu karnego w wysokości 500 zł (Prawo lotnicze art.210 pkt. 7).

 

 

  • Neutralizacja niebezpiecznego bagażu
    Neutralizacja niebezpiecznego bagażu
do góry