Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Polka udawała Greka ? - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Polka udawała Greka ?

Michał Tokarczyk
07.08.2017

W niedzielę na granicy lotniczej w MPL Kraków – Balice, na kierunku wjazdowym do Polski zameldowała się wydalona z Grecji Polka.

Kobieta oświadczyła, iż wyjechała do Grecji w 2011 roku, gdzie pracowała jako opiekunka osób w podeszłym wieku. Wydalona Polka była tak bardzo zapracowana, że zapomniała zatroszczyć się o prawne uregulowanie swojej pracy oraz pobytu na terytorium Grecji.

W związku z pobytem i pracą bez posiadania stosownych zezwoleń została zatrzymana przez tamtejszą policję i osadzona w ośrodku dla osób, które przebywają na terytorium Grecji nielegalnie. Następnie doprowadzoną ją na lotnisko w celu opuszczenia kraju. Oprócz deportacji, Polka została również objęta 7-letnim zakazem wjazdu na terytorium Grecji.

Przypominamy, że obywatele Polski (jako członkowie strefy Schengen) podróżując po Europie mają prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terenie danego kraju maksymalnie przez 90 dni. Po tym okresie powinni zalegalizować swój pobyt zgodnie z przepisami kraju, w którym się znajdują.

 

  • Zezwolenie na pobyt - naklejka
    Zezwolenie na pobyt - naklejka
do góry