Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Miał pracować w Gdańsku... - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Miał pracować w Gdańsku...

Michał Tokarczyk
09.01.2018

Wczoraj tj. 8 stycznia 2019 r. strażnicy graniczni z Grupy Zamiejscowej w Rabce-Zdroju skontrolowali podróżującego samochodem obywatela Ukrainy.

Funkcjonariusze w okolicach Wieliczki zatrzymali do kontroli pojazd na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Podróżował nim 25 letni obywatel Ukrainy. W trakcie przeprowadzania kontroli legalności pobytu strażnicy graniczni ustalili, że ostatni wjazd do Polski cudzoziemca nastąpił w listopadzie 2017 r. Cudzoziemiec przekroczył polsko-ukraińską granicę na podstawie wizy wydanej w celu podjęcia pracy.

Wraz z dokumentami podróży mężczyzna posiadał oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy, na podstawie którego otrzymał wizę na Ukrainie. W takcie czynności kontrolnych funkcjonariusze Straży Granicznej skontaktowali się z pracodawcą wystawiającym cudzoziemcowi oświadczenie. Przedsiębiorca z Gdańska oświadczył, że kontrolowany obywatel Ukrainy miał wykonywać czynności produkcyjne w jego firmie, lecz do tej pory nie zgłosił się do pracy.

Cudzoziemiec przyznał, że nie kontaktował się z pracodawcą wskazanym w dokumentach, gdyż od początku pobytu w Polsce nie miał zamiaru podjęcia legalnej pracy.

W związku z tym, iż cel pobytu obywatela Ukrainy w Polsce był inny niż deklarował przy ubieganiu się o wizę – mężczyzna został zatrzymany. Wiza cudzoziemca została cofnięta, a on sam w ramach decyzji administracyjnej został zobowiązany do opuszczenia Polski. Obywatela Ukrainy będzie obowiązywał również 6 miesięczny zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP.

 

  • Funkcjonariusze SG podczas patrolu
    Funkcjonariusze SG podczas patrolu
do góry