Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Nielegalny pobyt zakończony kontrolą - obywatel Nepalu z decyzją o powrocie i zakazem wjazdu - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Nielegalny pobyt zakończony kontrolą - obywatel Nepalu z decyzją o powrocie i zakazem wjazdu

Kinga Wolak
27.04.2026

Funkcjonariusze Grupy Zamiejscowej w Oświęcimiu, działający w ramach Placówki Straży Granicznej w Krakowie, zatrzymali obywatela Nepalu podczas kontroli legalności pobytu przeprowadzonej w Chrzanowie.

Ustalono, że 33-letni cudzoziemiec wjechał do strefy Schengen na początku 2021 roku przez lotnicze przejście graniczne w Zagrzebiu (Chorwacja). Do Polski przyjechał autokarem w sierpniu 2024 roku, podróżując przez Węgry i Słowację do Warszawy. Jeszcze w tym samym miesiącu złożył wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do Wojewody Mazowieckiego.

W toku czynności ustalono, że chorwacka karta pobytu, którą się posługiwał, została wcześniej unieważniona. W związku z tym uznano, że wniosek o pobyt czasowy został złożony już w trakcie nielegalnego pobytu na terytorium Polski.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie wydał wobec obywatela Nepalu decyzję o zobowiązaniu do powrotu oraz orzekł zakaz ponownego wjazdu na terytorium państw strefy Schengen na okres trzech lat.

do góry