Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Mołdawianie nielegalnie w Polsce - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Mołdawianie nielegalnie w Polsce

Tomasz Jarosz
12.09.2023

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie podczas przeprowadzania kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP w powiecie nowosądeckim zatrzymali dwóch obywateli Mołdawii.

Zatrzymani mężczyźni to 43-latek oraz 31-latek, którzy przebywali na terytorium RP nielegalnie.

W trakcie czynności kontrolnych zweryfikowano dokumenty obywateli Mołdawii i stwierdzono, że starszy z mężczyzn wjechał do Strefy Schengen na podstawie paszportu biometrycznego przez drogowe przejście graniczne w  Medyce, a wyjechał przez jedno z przejść na Węgrzech. Następnie ponownie wjechał do RP i udał się bezpośrednio samolotem do Islandii. Po czym ponownie przyleciał samolotem z Islandii do Polski. W związku z powyższym stwierdzono, że pobyt cudzoziemca jest niezgodny z przepisami dotyczącymi warunków wjazdu na terytorium RP i pobytu na tym terytorium, gdyż przekroczył dopuszczalny czas pobytu w Strefie Schengen.

Drugi z zatrzymanych mężczyzn podróżował zdecydowanie mniej. Cudzoziemiec wjechał do strefy Schengen przez węgierskie przejście graniczne na podstawie paszportu biometrycznego i przebywał w niej nieprzerwanie do dnia zatrzymania. Jego pobyt w strefie Schengen również był nielegalny, gdyż mężczyzna przekroczył dopuszczalny czas pobytu 90 dni w okresie 180 dni.

Komendant Placówki SG w Tarnowie zobowiązał cudzoziemców do powrotu w terminie do 30 dni i orzekł zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw Schengen na okres 6 miesięcy.

  • Mołdawianie nielegalnie w Polsce Pojazd służbowy straży granicznej, obok zatrzymane dwa pojazdy typu bus.
    Mołdawianie nielegalnie w Polsce
  • Mołdawianie nielegalnie w Polsce zatrzymany obywatel Mołdawii wsiadający do pojazdu służbowego straży granicznej w obecności funkcjonariusza SG
    Mołdawianie nielegalnie w Polsce
  • Mołdawianie nielegalnie w Polsce obywatel Mołdawii znajdujący się w pojeździe służbowym Straży Granicznej.
    Mołdawianie nielegalnie w Polsce
do góry