W ćwiczeniach udział brali funkcjonariusze PSG w Krakowie-Balicach, pracownicy Służby Ochrony Lotniska oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.
Scenariusz ćwiczeń zakładał symulowaną sytuację wejścia uzbrojonego mężczyzny na teren Międzynarodowego Portu Lotniczego i otwarcie ognia do napotkanych osób, oczekujących na przylot samolotu. Po ćwiczebnym powiadomieniu o zaistniałej sytuacji funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych, przemieścili się oni niezwłocznie w rejon działania, nawiązując kontakt ogniowy z napastnikiem.
Dalsza część ćwiczenia polegała na reakcji funkcjonariuszy na ukrycie się „aktywnego strzelca” w toaletach i podjętej w dalszej kolejności próbie jego ucieczki z pomieszczenia, której towarzyszyły strzały oddawane w kierunku funkcjonariuszy.
Po zażegnaniu zagrożenia poprzez obezwładnienie napastnika, z uwagi na nieznaną zawartość znalezionej przy nim torby, mogącej zawierać urządzenie wybuchowe, w dalszej części ćwiczenia do działania przystąpił pirotechnik ZIS. Urządzenie wybuchowe zostało przetransportowane do komory przeciwwybuchowej i przewiezione do miejsca neutralizacji.
Podczas ćwiczeń, doskonalono również prowadzone w trakcie całej akcji działania ratownicze wobec osób poszkodowanych, oczekując na przybycie wykwalifikowanych służb ratowniczych.
Doskonalenie elementów reagowania i współdziałania służb oraz podmiotów realizujących zadania w porcie lotniczym w sytuacjach kryzysowych, jest niezwykle istotne, z uwagi na szczególne narażenie na wystąpienie niebezpiecznych sytuacji w ogólnodostępnych rejonach portu lotniczego.