Większość z tych osób (10), to obywatele Ukrainy. Większość, bo aż 9 przypadków odnotowano w Placówce SG w Krakowie – Balicach, 7 przypadków w Placówce SG w Tarnowie, natomiast 2 przypadki w Placówce SG w Zakopanem.
Ponadto, za popełnienie innych przestępstw pozostających we właściwości SG (w tym m. in. za usiłowanie lub dokonanie pgpwp albo przemyt towarów lub przedmiotów pochodzących z przestępstwa) ujawniono lub zatrzymano 13 osób, w tym 7 obywateli RP i 3 obywateli Ukrainy. Najwięcej przypadków (7) miało miejsce w Placówce SG w Zakopanem, 5 przypadków odnotowano w Placówce SG w Krakowie – Balicach, natomiast 1 przypadek w Placówce SG w Tarnowie.
W czasie TPKG odnotowano przypadki pgpwp cudzoziemców którzy nie posiadali dokumentu podróży natomiast posiadali tytuły pobytowe w RP, odnotowano takie przypadki przy wjeździe z RS do RP.
Funkcjonariusze SG w zakresie swoich kompetencji wykonują między innymi zadania związane z kontrolą legalności pobytu, oraz kontrolą legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP.
Cudzoziemcy naruszający przepisy na terytorium RP są poddawani procedurze administracyjnej i karnej.
Najczęstszymi uchybieniami jakie popełniają cudzoziemcy będąc na terytorium RP są: wykorzystywanie w trakcie pobytu wiz w celu innym niż deklarowany, wykonywanie pracy bez zezwolenia na terytorium Polski oraz przeterminowany pobyt na terytorium Polski. Powyższe przesłanki skutkują wydaniem decyzji administracyjnej o zobowiązaniu do powrotu oraz zakazem wjazdu na terytorium RP.