Dwa lata temu do funkcjonariuszy PSG Balice, zgłosiła się czarnoskóra kobieta pochodzenia Kenijskiego. Z jej wyjaśnień wynikało, iż mogła paść ofiarą przestępstwa handlu ludźmi. Funkcjonariusze PSG Balice natychmiastowo zapewnili kobiecie odpowiednią pomoc i wsparcie, podejmując równocześnie działania mające na celu wyjaśnienie sprawy.
W toku postępowania okazało się, iż kobieta przyjechała do Polski na zaproszenie pewnej krakowskiej pary, którą poznała w jednym z kenijskich hoteli, gdzie pracowała jako kosmetyczka i fryzjerka. Para zaoferowała kobiecie pracę w Polsce w roli masażystki za bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Po załatwieniu wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem obcokrajowców w Polsce, dwójka krakowian i ich krewny zorganizowali przylot Kenijki do Krakowa. W prowizorycznie urządzonym „gabinecie masażu”, oskarżeni zmuszali Kenijkę do uprawiania nierządu, z którego czerpali korzyści finansowe. Dzięki pomocy jednego z potencjalnych klientów, Kenijce udało się uciec od prześladowców i uzyskać pomoc od Straży Granicznej.
Przestępstwo handlu ludźmi staje się obecnie coraz bardziej powszechne w Polsce. Jego ofiarami padają najczęściej osoby z ubogich krajów, zachęcane wizją dużych zarobków za granicą. Całodobową pomoc dla ofiar handlu ludźmi w Polsce sprawuje współpracująca ze Strażą Graniczną fundacja LaStrada.