Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Udział funkcjonariuszy KaOSG w rocznicach utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i powołania I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Udział funkcjonariuszy KaOSG w rocznicach utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i powołania I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Krystian Koziołek
26.09.2016

W ubiegły weekend obchodzono uroczyście w Nowym Sączu dwie rocznice: 77. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 72. rocznicę powołania I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Delegacja Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, pod przewodnictwem Zastępcy Komendanta KaOSG – Pani ppłk SG Renaty Obrzut, złożyła wieniec pod obeliskiem upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne. 

W uroczystości, z ramienia KaOSG, udział wziął również Ksiądz Kapelan KaOSG oraz funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KaOSG.


Polskie Państwo Podziemne, to istniejące w II wojny światowej tajne struktury państwa polskiego, które podlegały Rządowi RP na uchodźstwie. 

Było systemem władz państwowych, działających w imieniu Rzeczypospolitej, w czasie okupowania terytorium narodowego przez III Rzeszę i ZSRR. 

PPP istniało od 27 września 1939 roku (utworzenie Służby Zwycięstwu Polski ) do 1 lipca 1945 (samorozwiązanie Rady Jedności Narodowej i Delegatury Rządu na Kraj w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie).


1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK to jednostka sił zbrojnych Armii Krajowej, która została utworzona na początku 1944 w Inspektoracie Nowy Sącz Okręgu Kraków AK, w ramach przygotowań do Akcji „Burza”,  w oparciu o struktury Wojska Polskiego sprzed 1939 roku. 

Zasięg działania I PSP AK obejmował teren Podhala i Gorców. W skład Pułku weszły działające już na tym terenie oddziały partyzanckie AK. Składał się on z czterech batalionów, które działały w poszczególnych rejonach Inspektoratu Nowy Sącz.

Do stycznia 1945 r. Pułk walczył z oddziałami niemieckimi. Został rozwiązany 19 stycznia, a jego oddziały zdemobilizowane.

 

do góry