W rozpracowaniu grupy brali udział funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie – Balicach.
Jak podaje Rzecznik Prasowy Prokuratury Regionalnej w Krakowie – Włodzimierz Krzywicki:
„… Prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy i orzeczenie kar uzgodnionych z oskarżonymi wobec jedenastu osób, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa.
Jedenaście osób oskarżonych obecnie to jedynie część spośród 23 osób objętych śledztwem mającym za swój przedmiot działalność - w okresie od 2013 roku do połowy roku 2015, na terenie Krakowa oraz innych miast Polski – zorganizowanej grupy przestępczej, która za cel swój przyjęła popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, dokumentom oraz obrotowi gospodarczemu. Pozostali członkowie tej grupy w większości są obecnie poszukiwani na podstawie listów gończych oraz Europejskich Nakazów Aresztowania. Założyciel oraz przywódca grupy (działającej na terenie innych państw europejskich ) został niedawno skazany w procesie przeprowadzonym na terytorium Szwecji.
W gronie jedenaściorga oskarżonych znajdują się obywatele Nigerii, Senegalu, Wielkiej Brytanii, Mołdawii i Polski.
Bazę dla dokonywania przestępstw stanowiły rozliczne rachunki bankowe zakładane na terytorium Polski przez członków grupy na swoje nazwiska, bądź przy posłużeniu się dokumentami tożsamości innych osób, bądź też przy użyciu podrobionych dowodów stwierdzających tożsamość. Owe rachunki bankowe były wykorzystywane zarówno do wyłudzania środków pieniężnych (w drodze bezprawnych ingerencji w systemy informatyczne), jak również do następczo dokonywanych rozlicznych operacji bankowych, które służyły utrudnieniu lub uniemożliwieniu wykrycia ich przestępczego pochodzenia.
Istotę przestępczej działalności najlepiej oddaje używane przez oskarżonych określenie tzw. „runs” – czyli „szybki biznes”, polegające na podmienianiu (poprzez bezprawną ingerencję w systemy informatyczne ) właściwych numerów rachunków bankowych kontrahentów działalności gospodarczej numerami odpowiadającymi rachunkom bankowym zakładanym przez członków grupy przestępczej. Kary uzgodnione z oskarżonymi to zarówno kary pozbawienia wolności (bezwzględne – w dwóch przypadkach lub z warunkowym zawieszeniem ich wykonania), kary grzywny ( sięgające w odniesieniu do trzech oskarżonych dziesiątek tysięcy złotych ), jak i środki karne w postaci przepadku korzyści majątkowych osiągniętych w wyniku przestępstw w rozmiarach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
W toku śledztwa zabezpieczono majątek oskarżonych wartości przenoszącej milion złotych, co zapewni sprawną egzekucję orzeczonych kar grzywien i środków karnych”.
Źródło:
Komunikat Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Krakowie z dnia 9 listopada 2016 r.
http://www.krakow.pr.gov.pl/komunikat-z-dnia-09-listopada-2016r/