W piątek 31marca przed wejściem do terminala Międzynarodowego Portu Lotniczego pozostawiono plecak, następnego poranka we wschodniej części terminala T4 foliową torbę, a wieczorem na poziomie 0,5 parkingu wielopoziomowego torbę podróżną.
Po przeprowadzeniu czynności służbowych, bagaże uznano za bezpieczne - nie stwierdzono żadnych materiałów i urządzeń wybuchowych mogących zagrozić życiu lub zdrowiu.
Wskazane wydarzenia, wynikające z roztargnienia podróżnych, zaangażowały 16 funkcjonariuszy, 2 psy służbowe do wykrywania materiałów wybuchowych i broni oraz specjalistyczny sprzęt służbowy. Weekendowe przypadki pozostawienia bagażu bez opieki nie spowodowały utrudnień w odprawie granicznej oraz nie wpłynęły na opóźnienia samolotów.
Informujemy, że każdy pozostawiony bez opieki bagaż musi zostać sprawdzony. Związane jest to z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, takie jak opóźnienia w komunikacji lotniczej, ale również sankcje w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł (Prawo lotnicze art. 210 pkt 1, ppkt 7).
Bagaż pozostawiony bez nadzoru traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa. Oznacza to konieczność wprowadzenia odpowiednich procedur. W pierwszej kolejności przez lotniskową rozgłośnię przywoływany jest właściciel bagażu.
Bagaże często są porzucane jako nadbagaż albo pozostawiane jako puste, ze względu na przepakowanie ich zawartości. W takich przypadkach zaleca się pozostawianie pustych walizek lub toreb otwartych, przy koszach na śmieci. Ukrycie bagaży w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji i może spowodować ewakuację całego lotniska.
Podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki, nawet na chwilę. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów na lotnisku, a także ustrzec podróżnych przed sankcjami karnymi w postaci mandatu.