Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Zbliża się długi weekend majowy – pamiętaj o paszporcie lub dowodzie osobistym - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zbliża się długi weekend majowy – pamiętaj o paszporcie lub dowodzie osobistym

Michał Tokarczyk
27.04.2017

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy. Dla wielu to czas podróżowania, również poza granice Polski. W związku z pytaniami dotyczącymi przekraczania granicy państwowej, przypominamy o najistotniejszych, związanych z tym zagadnieniach.

 

Nie zapomnij dokumentu podróży

Najistotniejszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać udając się w podróż poza granice kraju jest posiadanie ważnego dokumentu podróży. Zarówno wtedy, gdy udajemy się do któregokolwiek z kraju strefy Schengen, jak i poza nią.

Nie wystarczy zatem posiadanie legitymacji, czy jakiegokolwiek zaświadczenia – należy posiadać paszport albo dowód osobisty (dowód osobisty uprawnia do przekroczenia granicy państw członkowskich UE, państw EOG, które nie należą do UE, państw które nie są członkami EOG ale na podstawie umów ich obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób oraz państw, które na podstawie jednostronnych decyzji, uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy).

 

Upewnij się, czy wymagana jest wiza

Jadąc do niektórych krajów (spoza strefy Schengen), wymagane jest spełnienie dodatkowych wymogów wjazdu na terytorium tych państw. Podstawowym wymogiem, obok ważnego dokumentu podróży, może być konieczność posiadania wizy. Przed wyjazdem do danego kraju, warto upewnić się, jakie są warunki wjazdu.

Informacje dotyczące zasad wjazdu do poszczególnych krajów i na wybrane terytoria, ostrzeżenia, porady, opisy krajów, przepisy celne i dane kontaktowe do placówek dyplomatycznych można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w poradniku „Polak za granicą”:

https://polakzagranica.msz.gov.pl/

 

Dodatkowo, na lotnisku pamiętaj o :

Sprawdź informacje linii lotniczych dotyczące podróży: wymaganych dokumentów i wielkości bagażu!

Poinformuj przewoźnika o potrzebie asysty – jeśli wysyłasz samo dziecko, lub potrzebujesz pomocy – np.:  masz wózek dziecięcy lub potrzebujesz wózka inwalidzkiego!

Sprawdź, od ilu lat dziecko może podróżować samodzielnie.

Przed przyjazdem na lotnisko sprawdź komunikaty o lotach! Pogoda - to bardzo ważny element twojej podróży!

Zgłoś się do kontroli odpowiednio wcześniej, według zaleceń przewoźnika i służb lotniskowych. Masz wtedy czas na wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości i terminowy wylot.

 

Zmiana przepisów Kodeksu Granicznego Schengen

Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza.  Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej. Od 7 kwietnia br. każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno na drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie.

Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć, dlatego tym bardziej ważne jest stawienie się do odprawy z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Nie pozostawiaj bagaży bez opieki

Pilnuj dokumentów, zrób kserokopię paszportu lub dowodu osobistego i schowaj w innym miejscu, niż dokumenty. Kserokopia nie wystarczy do przekroczenia granicy, ale w razie zagubienia lub kradzieży dokumentów, szybciej potwierdzisz  swoją tożsamość i obywatelstwo.

Sprawdź ważność czasową dokumentów, możesz nie zostać zabrany na pokład przez przewoźnika.  Uszkodzony dokument lub posiadający wady nie uprawnia do przekroczenia granicy.

Pakuj się mądrze! Nie zabieraj przesyłek od nieznanych Ci osób – mogą w nich być substancje lub przedmioty niedozwolone.

Pilnuj bagażu – pozostawienie bagażu bez opieki – może kosztować  do 500 złotych! A za granicą jeszcze drożej!

W razie zauważenia pakunku bez opieki reaguj! Natychmiast poinformuj służby na lotnisku.

Jeśli masz nadbagaż , przepakowujesz się …… zrób to w miejscu do tego wyznaczonym – pozostaw starą walizkę OTWARTĄ, obok kosza na śmieci.

 Sprawdź  listę przedmiotów zabronionych!!!

Miej przy sobie numery ważnych telefonów lub aplikację mobilną danego lotniska.

Więcej przydatnych informacji na: www.krakowairport.pl

Fot. AIRBUS S.A.S

Pozostałe, przydatne informacje

Chcą uzyskać bardziej szczegółowe informacje, dotyczące zagadnień związanych z przekraczaniem granic RP, polecamy serwis Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej „GRANICA”, dostępny w odnośniku na dole naszej strony internetowej www.karpacki.strazgraniczna.pl

albo pod adresem: www.granica.gov.pl

Znajdują się tam informacje dotyczące przekraczania granic RP, czasy oczekiwania na przekroczenie granic, przydatne komunikaty i informacje w tym, dotyczące przejść granicznych. Na stronie tej istnieje również możliwość pobrania aplikacji „Granica” i „Asystent Granica”.

Ponadto, poniżej umieszczamy odnośniki do stron, na których można uzyskać dalsze informacje dotyczące przekraczania granicy państwowej oraz uzyskać odpowiedź na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.

 

Przekraczanie granic:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/przekraczanie-granic/2031,Przekraczanie-granic.html

 

Warunki przewozu towarów:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/warunki-przewozu-towaro/2491,Warunki-przewozu-towarow-i-ludzi.html

 

Polak za granicą:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/polak-za-granica/1662,Polak-za-granica.html

 

Zwierzę w podróży:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/zwierze-w-podrozy/757,Zwierze-w-podrozy-informacja.html

 

Dziecko w podróży:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/dziecko-w-podrozy/1302,Dziecko-w-podrozy-poradnik.html

 

Najczęściej zadawane pytania:

http://www.strazgraniczna.pl/pl/niezbednik-podroznego/najczesciej-zadawane-py/1799,Najczesciej-zadawane-pytania.html

do góry