Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Zaproszenie do udziału w uroczystości nadania Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej imienia „1 Pułku Strzelców Podhalańskich” oraz sztandaru - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zaproszenie do udziału w uroczystości nadania Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej imienia „1 Pułku Strzelców Podhalańskich” oraz sztandaru

Michał Tokarczyk
25.05.2017

2 czerwca br. na Rynku w Nowym Sączu odbędą się uroczystości związane z nadaniem Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej imienia „1 Pułku Strzelców Podhalańskich” oraz sztandaru.

Uroczystości poprzedzi odprawiona w Bazylice pw. Św. Małgorzaty w Nowym Sączu Msza Święta, która rozpocznie się o godzinie 10.00.

Natomiast o godzinie 11.30 na nowosądeckim Rynku odbędzie się uroczysty Apel z udziałem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pana Jakuba Skiby,  Komendanta Głównego Straży Granicznej – gen. bryg. SG Marka Łapińskiego oraz innych zaproszonych gości.

Do udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich sympatyków Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Dla wszystkich zgromadzonych przewidziany został wojskowy poczęstunek.

***

 

Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu

Został utworzony 16 maja 2016 r. na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji, obejmując terytorialnym zasięgiem województwo małopolskie.

Wykonuje zadania przede wszystkim w zakresie:

  • ochrony granicy państwowej,
  • kontroli ruchu granicznego,
  • zapobiegania nielegalnej migracji, rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz ścigania ich sprawców w zakresie właściwości SG.

KaOSG kontynuuje tradycje formacji granicznych ochraniających południową granicę Polski.

 

Patron KaOSG

1 Pułk Strzelców Podhalańskich powstał 1 grudnia 1918 roku i od początku istnienia stacjonował w Nowym Sączu, w koszarach, w których obecnie znajduje się siedziba Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

W latach 1918-20 walczył na Spiszu, Orawie, Śląsku Cieszyńskim i Małopolsce Wschodniej. Strzegł również granicy od Muszyny po rejon Nowego Targu.

Wiosną 1920 r. Pułk przystąpił do walk z bolszewikami, brał udział w wyprawie kijowskiej, obronie twierdzy brzeskiej, decydującym w Bitwie Warszawskiej kontrataku znad Wieprza
i bitwie pod Grodnem.

W strukturze organizacyjnej Wojska Polskiego 1 Pułk Strzelców Podhalańskich wchodził
w skład 21 Dywizji Piechoty Górskiej. Od 1930 r. szkolił rekrutów Korpusu Ochrony Pogranicza.

We wrześniu 1939 r. w składzie Armii „Kraków” wspólnie ze Strażą Graniczną, Obroną Narodową i Korpus Ochrony Pogranicza zabezpieczał doliny rzek: Popradu, Białej i Ropy. Następnie walczył w obronie Nowego Sącza, stoczył bitwy w rejonie Bobowej i Szymbarku, część pododdziałów Pułku przetrwała tam do końca września. Pozostałe stoczyły walki pod Birczą, by zakończyć szlak bojowy Pułku z dotkliwymi stratami pod Rzęsną Ruską 18 września 1939 r.

 

Sztandar KaOSG

Środki na ufundowanie sztandaru zostały zebrane poprzez dobrowolne wpłaty dokonywane przez społeczność Sądecczyzny i Małopolski w ramach Komitetu Społecznego Ufundowania Sztandaru dla Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Sztandar został wykonany zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 września 1996 r. w sprawie określenia wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej ora trybu nadawania tym jednostkom imion (Dz. U. z 1996 r., Nr 113, poz. 541 ze zm.).

Składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy. Na drzewcu sztandaru umieszczono pamiątkowe gwoździe symbolizujące fundatorów sztandaru.

do góry