Podczas tejże kontroli, ujawniono także ob. Polski, który powierzał pracę zatrzymanemu cudzoziemcowi bez obowiązkowego zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz bez jakiejkolwiek pisemnej umowy.
W związku z tym, Komendant PSG w Kielcach zatrzymanemu cudzoziemcowi wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu wraz z zakazem wjazdu na terytorium RP przez okres 1 roku.
Natomiast w stosunku do pracodawcy za naruszenie przepisów z art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wszczęto czynności wyjaśniające.
Również wczoraj, funkcjonariusze PSG w Kielcach, realizując czynności służbowe w m. Sandomierz podczas kontroli drogowej zatrzymali 1 ob. Ukrainy.
W toku czynności weryfikujących pobyt w/w na terenie RP ustalono, że cudzoziemiec uzyskał wizę krajową, na podstawie „ Oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy(..)”, które zostało wystawione przez jedno z gospodarstw rolno-ogrodniczych w powiecie kaliskim. Ustalono, że od stycznia 2017 r. do dnia dzisiejszego nie podjął pracy, jak również nie nawiązał kontaktu z pracodawcą. W trakcie pobytu w Polsce podejmował prace u innych pracodawców (bez wymaganych dokumentów).
Cudzoziemcowi został przedstawiony zarzut w sprawie dwukrotnego przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przez przejście graniczne w Medyce - przy użyciu podstępu, polegającego na wprowadzeniu w błąd funkcjonariusza Straży Granicznej. Obywatel Ukrainy okazał podczas przekraczania granicy paszport wraz z wizą, uprawniającą do wielokrotnego przekraczania granicy państwowej Rzeczpospolitej Polskiej, w celu wykonywania pracy na rzecz wspomnianego wcześniej gospodarstwa - mimo, iż w rzeczywistości tej pracy nigdy nie podjął i nie zamierzał podjąć.
W związku z powyższym Komendant PSG w Kielcach na podstawie zgromadzonych materiałów wydał wobec ob. Ukrainy decyzję, o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, w której określił zakaz wjazdu na terytorium RP na okres 6 miesięcy.