W wyniku prowadzonych czynności zatrzymany został ob. Ukrainy, który przedstawił do kontroli ważny paszport wraz z wizą, która utraciła ważność jesienią … 2015 roku. Od tamtej pory mężczyzna przebywał na terytorium RP nielegalnie. Co ciekawe - Ukrainiec posiadał przy sobie także nieważne „Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy”, wystawione w 2015 r. przez pracodawcę z województwa śląskiego, na podstawie którego mężczyzna uzyskał wspomnianą powyżej wizę i wjechał na terytorium RP. W związku z tym, że cudzoziemiec przebywał na terytorium Polski bez ważnego tytułu pobytowego, Komendant PSG Kielce wydał wobec zatrzymanego decyzję o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu wraz z zakazem wjazdu do Polski przez okres 1 roku.
Natomiast strażnicy graniczni z Placówki SG w Zakopanem w jednej z miejscowości powiatu myślenickiego zatrzymali obywatelkę Turcji. Kobieta także przebywała na terytorium RP bez ważnej wizy. Turczynka przyleciała do Polski na podstawie wizy krótkoterminowej w celu turystycznym – uprawniającej do pobytu na terytorium RP przez okres 15 dni. Cudzoziemka jednak nie opuściła Polski w terminie i od 16 września ubiegłego roku do wczoraj, przebywała na terenie naszego kraju nielegalnie. Co prawda kobieta złożyła wniosek do Wojewody Małopolskiego o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP, ale zrobiła to już podczas nielegalnego pobytu w Polsce. Komendant PSG w Zakopanem wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z 6 miesięcznym zakazem ponownego wjazdu do Polski.
Przypominamy, że zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach: cudzoziemiec składa wniosek o udzielenie mu zezwolenia na pobyt czasowy osobiście, nie później niż w ostatnim dniu jego legalnego pobytu na terytorium RP.