Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Duży udział Straży Granicznej w sukcesie krakowskiego lotniska - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Duży udział Straży Granicznej w sukcesie krakowskiego lotniska

Michał Tokarczyk
20.02.2018

Airport Kraków po raz kolejny osiągnął bardzo dobry wynik pod względem satysfakcji obsługiwanych podróżnych w programie ASQ. Program ten, w którym uczestniczy 317 portów lotniczych z całego świata, w tym 109 na terenie Europy, nadzorowany jest przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych (ACI).

Na dobry rezultat Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II zapracowali m.in. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach. Według pasażerów, czas oczekiwania na kontrolę paszportową oraz uprzejmość i uczynność kontrolerów przy odprawie, oceniona została powyżej średniej europejskiej. Równie wysoko ocenione zostało ogólne poczucie bezpieczeństwa osób przebywających na krakowskim lotnisku.

 

 

Lotnisko w Krakowie-Balicach uczestniczy w programie ASQ  (Airport Service Quality) jako jedyny port lotniczy w Polsce i to już od 2007 roku. W ramach programu przez cały rok zbierane są anonimowe ankiety od podróżnych, w których oceniają funkcjonowanie danego portu lotniczego. Po zakończeniu każdego roku kalendarzowego ze zgromadzonych ankiet tworzony jest jeden wspólny ranking.

W roku 2017 Airport Kraków uplasował się na 20 miejscu wśród 109 lotnisk europejskich, pod względem ogólnego zadowolenia podróżnych. W skali od 1 do 5 wskaźnik poziomu zadowolenia z obsługi na krakowskim lotnisku wyniósł 4,16. Był to wynik większy od średniej europejskiej, która wyniosła 3,97.

 

 

Dokładnie 5 835 189 pasażerów w 2017 roku obsłużył Airport Kraków, czyli średnio prawie 16 tys. podróżnych dziennie. Zanotowano tym samym zwiększenie ruchu pasażerskiego o 17 % w porównaniu do roku 2016. W 2018 roku zaplanowane zostały kolejne prace inwestycyjne związane m.in. z  budową nowej drogi startowej, które pozwolą na zwiększenie liczby obsługiwanych pasażerów.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapracowali na dobrą ocenę lotniska w zestawieniu Airport Service Quality, nie osiadają na laurach. Odbywają systematycznie szkolenia i doskonalą nieustannie umiejętności przydatne w służbie. Dzięki takiemu podejściu możemy spoglądać z optymizmem na poziom bezpieczeństwa oraz pozycję krakowskiego lotniska w kolejnych rankingach.

 

 

 

do góry