Cudzoziemka wraz z synem wjechała na terytorium państw grupy Schengen na początku grudnia ubiegłego roku przez port lotniczy w Berlinie – Tegel na podstawie wizy Schengen wydanej w celu turystycznym przez Konsulat RP w Irbil. W tym samym dniu wraz z dzieckiem udała się do Norwegii, w celu dołączenia do swojego męża, który obecnie posiada obywatelstwo norweskie. Na terytorium Norwegii cudzoziemka złożyła wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej.
W dniu 17.04.2018 r. ob. Iraku przekazana została w ramach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 604/2013 z dnia 26 czerwca 2013 r. DUBLIN III do Polski do PSG w Krakowie-Balicach przez stronę norweską. Cudzoziemka zadeklarowała chęć powrotu do kraju swojego zamieszkania i nie wyraziła chęci ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP. W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono, że obecnie ob. Iraku wraz z synem przebywa na terytorium RP bez ważnej wizy lub innego tytułu pobytowego, uprawniającego ją do przebywania na tym terytorium. Natomiast mąż cudzoziemki przebywa obecnie na terytorium Norwegii.
W związku z powyższym stwierdzono, że wobec cudzoziemki zachodzą przesłanki do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu, ponieważ przebywa na terytorium RP bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu, uprawniającego ją do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim w myśl art. 302 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Na tej podstawie Komendant PSG w Krakowie-Balicach wszczął postępowanie, a następnie wydał decyzję o zobowiązaniu ww. cudzoziemki do powrotu, z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu na terytorium Schengen przez okres 6 miesięcy - decyzja ta objęła również małoletnie dziecko.
Ponadto z uwagi na fakt iż ob. Iraku nie posiadała żadnych środków na sfinansowanie swojego powrotu do kraju pochodzenia, skontaktowano się z organizacją IOM (International Organization of Migration), która zadeklarowała pomoc w zorganizowaniu cudzoziemce oraz jej małoletniemu synowi powrotu do Iraku.