Pierwszy z nich, obywatel Albanii, przebywający na terenie RP na podstawie paszportu biometrycznego przeterminował swój pobyt w Schengen o 40 dni. Wcześniej przebywał we Włoszech, Niemczech i Belgii. Cudzoziemiec składając w Urzędzie stosowny wniosek chciał zalegalizować swój pobyt w Polsce, a jako powód podał założenie w przyszłości firmy, świadczącej usługi turystyczne.
W związku z tym, że pobyt cudzoziemca w Polsce był nielegalny i przekroczył on o 40 dni dopuszczalny czas pobytu na terytorium strefy Schengen (90 dni w każdym 180 dniowym okresie), została wydana decyzja zobowiązująca obywatela Albanii do opuszczenia Polski oraz zakaz wjazdu na terytorium Polski oraz innych państw strefy Schengen przez okres 6 miesięcy.
36-letnia obywatelka Ukrainy próbowała złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce po upływie ważności posiadanej przez nią wizy krajowej. Dokładna analiza dokumentów wykazała, ze cudzoziemka przekroczyła dopuszczalny okres pobytu w Polsce o osiem dni. W związku z powyższym, Komendant PSG wszczął wobec obywatelki Ukrainy postępowanie w sprawie wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu.
Obywatelka Wybrzeża Kości Słoniowej (siostra zakonna jednego ze znanych zgromadzeń) także zgłosiła się do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego po upływie ważności polskiej karty W trakcie prowadzonych czynności ustalono, iż cudzoziemka w styczniu 2018r. złożyła na terytorium Włoch wniosek o kartę pobytu „Permesso di Soggiorno". W związku z powyższym cudzoziemce wręczono pouczenie o obowiązku niezwłocznego opuszczenia terytorium RP i wyjazdu do państwa członkowskiego w którym posiada zezwolenie na pobyt.