Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Studenci z Maroka „zmuszeni” do zmiany planów… - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Studenci z Maroka „zmuszeni” do zmiany planów…

Justyna Drożdż
11.09.2018

Wczoraj po południu do odprawy granicznej zgłosiła się para młodych ludzi podróżująca z Marrakeszu.

Podróżni – obywatele Maroka – przedstawili do kontroli paszporty i powiedzieli, że planują podróż na Ukrainę, gdzie studiują stomatologię. Zapytani o wizy lub inne dokumenty pobytowe uprawniające ich do wjazdu i pobytu na terytorium Schengen, oświadczyli kontrolerom, że ich nie posiadają. Wyjaśnili, że nie podejmowali starań o ich wydanie, ponieważ byli przekonani, że zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie znajdują się strefy tranzytowe. Marokańczycy planowali tranzytem z Krakowa udać się do Warszawy, by stamtąd odlecieć do Charkowa na Ukrainę. Na potwierdzenie tego faktu przedstawili bilety lotnicze na loty z Krakowa do Warszawy, a następnie z Warszawy do Charkowa.

Niestety, w realizacji planów młodych ludzi stanęły na przeszkodzie przepisy prawa, mówiące o obowiązku posiadania stosowych wiz lub innych ważnych dokumentów pobytowych, niezbędnych podczas przekraczania granic zewnętrznych oraz pobytu w państwach strefy Schengen. Dodatkowo brak strefy tranzytowej w Krakowie i brak możliwości wykonania tranzytu na trasie Kraków-Warszawa także przekreśliły plany studentów.

Z uwagi na fakt, iż natychmiastowy odlot cudzoziemców do Maroka nie był możliwy, cudzoziemcom wydano decyzje o nakazie przebywania w pomieszczeniach dla osób niezaakceptowanych Placówki SG w Krakowie - Balicach. W piątek rano beztroscy studenci odlecą samolotem do Marrakeszu.

 

 

 

do góry