Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Z Antypodów do Krakowa - europejska przygoda ob. Turcji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Z Antypodów do Krakowa - europejska przygoda ob. Turcji

Justyna Drożdż
05.12.2018

4 grudnia 2018 r. samolotem rejsowym z Frankfurtu przyleciał do Krakowa obywatel Turcji, który przedstawił funkcjonariuszom do kontroli dokument podróży dla uchodźcy, wydany według Konwencji Genewskiej z 1951 roku oraz … niemiecki stempel wjazdowy do strefy Schengen z dnia poprzedniego.

Podczas odprawy paszportowej prowadzonej w ramach tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej (COP 24) stwierdzono, że pasażer nie posiada wizy, ani innego zezwolenia uprawniającego go do wjazdu i pobytu w RP. Okazało się, że ob. Turcji przyleciał do Polski z Australii podróżując przez Dubaj i Frankfurt, a celem jego przyjazdu była turystyka oraz spotkanie z bratem, który mieszka obecnie w Grecji. Niestety mężczyzna planując podróż z dalekich Antypodów do Krakowa, zapomniał sprawdzić, czy posiadane przez niego dokumenty uprawniają go do pobytu w Polsce.

W związku z brakiem stosownych dokumentów i tym samym nielegalnym pobytem na terytorium RP, cudzoziemcowi wydana została decyzja o zobowiązaniu do powrotu oraz zakazie wjazdu do Polski i innych krajów Schengen przez okres 6 miesięcy.

do góry