Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Syryjczyk podróżował z dwoma paszportami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Syryjczyk podróżował z dwoma paszportami

Justyna Drożdż
08.01.2019

Kilka dni temu samolotem rejsowym z Ammanu (Jordania) przyleciał do Krakowa-Balic obywatel Syrii, który podczas kontroli granicznej przedstawił syryjski paszport „Q-passport” oraz szwedzką kartę pobytu.

Podczas weryfikacji dokumentów kontrolerzy nabrali podejrzeń, że posiadany przez mężczyznę paszport jest prawdopodobnie fałszywy. Ponadto, podczas dalszych czynności okazało się, że obywatel Syrii posiada w bagażu podręcznym drugi ważny i autentyczny paszport syryjski. Dokument ten – według relacji cudzoziemca - został wydany na terytorium Szwecji, w Ambasadzie Syrii, w związku z zagubieniem poprzedniego paszportu.

Mężczyzna oświadczył, że przyleciał do Krakowa z Ammanu w tranzycie, celem udania się w dalszą podróż do Szwecji, gdzie stale zamieszkuje i posiada w tym kraju tytuł pobytowy.

Obywatel Syrii wyjaśnił funkcjonariuszom, że zakwestionowany (fałszywy) paszport, został wydany w Syrii, skąd został przesłany do Szwecji przez jednego z członków jego rodziny. Według wiedzy mężczyzny jest to często stosowana praktyka, w związku z trwającą na terytorium Syrii wojną. Dodał, że nie był świadomy, że posiadany przez niego dokument może nie być autentyczny.

W związku z powyższym obywatel Syrii został zatrzymany. Następnie został  przesłuchany w charakterze podejrzanego, w związku z usiłowaniem przekroczenia wbrew przepisom granicy RP przy użyciu podstępu, poprzez posłużenie się podczas kontroli podrobionym dokumentem. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych czynów i poddał zaproponowanej przez Prokuratora karze 8 miesięcy pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat. Syryjczyk będzie musiał także wpłacić grzywnę w wysokości 1 800 PLN.  Jednocześnie od władz szwedzkich uzyskano potwierdzanie, że cudzoziemiec otrzymał w Szwecji status uchodźcy i w związku z tym posiada w tym kraju legalny pobyt.

do góry