Seminarium Naukowe zorganizowane zostało w ramach międzynarodowego projektu ”Community Based Policing and Conflict Police Reform”, w ramach którego przeprowadzone zostały badania na temat roli kobiet - w czasie wojny i pokoju - w zapewnieniu bezpieczeństwa światowego, krajowego oraz lokalnego.
Do udziału w spotkaniu oprócz znakomitych prelegentów – wykładowców UJ, przedstawicielki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz inspektora norweskiej Policji, zaproszono reprezentantki kobiet z polskich służb mundurowych (Wojska, Policji, Straży Granicznej oraz Straży Miejskiej).
W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali fascynującego wykładu na temat sytuacji policjantek w Bośni, Hercegowinie oraz Serbii, zapoznali się z historią pierwszej norweskiej policjantki oraz obecną pozycją i zadaniami kobiet w norweskich służbach.
W drugiej części spotkania zaproszone panie dyskutowały o kobietach w polskich służbach mundurowych - mówiono o wyzwaniach, ścieżce kariery, zmianach na przestrzeni lat oraz czynnikach wpływających na podejmowanie służby w formacjach mundurowych. O swoich doświadczeniach, pracy oraz szansach kobiet w służbie w Straży Granicznej opowiedziała Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach – ppłk Katarzyna Jurkowska. W wypowiedziach nie pomijano tematów trudnych, takich jak mobbing czy dyskryminacja ze względu na płeć, podawano przykłady stereotypów dotyczących kobiet w mundurach.
Z uwagi na ograniczony czas nie udało się poruszyć wielu interesujących kwestii, jednakże w opinii uczestników spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz szerszego spojrzenia na rolę i miejsce kobiet w służbach mundurowych .