Najpierw strażnicy graniczni udali się na miejsce budowy zlokalizowanej w powiecie nowosądeckim, gdzie skontrolowali 5 ob. Ukrainy w wieku od 29 do 42 lat. Mężczyźni wykonywali prace budowlane, polegające na ociepleniu oraz wymianie pokrycia dachowego remontowanego budynku. Następnie funkcjonariusze skontrolowali dokumentację związaną z zatrudnianiem cudzoziemców w siedzibie firmy, znajdującej się w innej miejscowości. W wyniku przeprowadzonych czynności, mających na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców oraz powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom zatrzymanych zostało 2 obywateli Ukrainy. Mężczyźni byli zatrudnieni bez wymaganego przepisami zezwolenia na pracę. Komendant Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, zobowiązał cudzoziemców do powrotu w terminie 15 dni przez każde przejście graniczne prawnie dozwolone, z rocznym zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen.
Następnie funkcjonariusze PSG w Tarnowie wszczęli kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców na terytorium RP w firmie budowlanej, zlokalizowanej w jednej z miejscowości powiatu tarnowskiego. Kontrolowanych cudzoziemców zastano podczas wykonywania prac budowlanych, polegających na wykonywaniu więźby dachowej, na budynku usytuowanym w jednej z miejscowości powiatu. Jak się okazało, pracodawca powierzył nielegalne wykonywanie pracy 2 obywatelom Ukrainy. Cudzoziemcy nie posiadali wymaganego przepisami zezwolenia na pracę. W stosunku do zatrzymanych obywateli Ukrainy zostało wszczęte postępowanie administracyjne, skutkujące wydaniem przez Komendanta Placówki decyzji o zobowiązaniu do powrotu, z jednoczesnym zakazem wjazdu do RP i strefy Schengen przez okres jednego roku. Ponadto za naruszenie przepisów art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, na podstawie art. 41 KW wobec cudzoziemców zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.
Wobec przedsiębiorców w związku z niedopełnieniem obowiązków oraz naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zostaną skierowane wnioski do sądu o ukaranie. Każdemu z przedsiębiorców grozi kara grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł.