Taser to skuteczny i bezpieczny środek przymusu bezpośredniego, wykorzystywany przez służby mundurowe całego świata. Potrafi obezwładnić z odległości kilku metrów niebezpieczną osobę, wobec której podejmowana jest interwencja. Wiązka prądu elektrycznego wysyłanego z tasera nie powoduje obrażeń ciała. Działa jedynie na mięśnie szkieletowe człowieka, powodując ich całkowitą blokadę. Działanie urządzenia polega na wyrzuceniu w stronę napastnika dwóch specjalnych igieł połączonych z paralizatorem. Dzięki nim możliwe jest przesłanie impulsu elektrycznego - o wartości 2 miliamperów i napięciu 50 000 volt – w kierunku osoby, która ma być obezwładniona. Wygenerowany impuls jest idealnie taki sam, jak impuls przekazywany z mózgu do mięśni. Użycie paralizatora elektrycznego przez funkcjonariusza w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego, minimalizuje potrzebę użycia broni palnej.
Dzisiaj w Nowym Sączu zakończyło się szkolenie z obsługi tego urządzenia. Najlepsi instruktorzy z Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej - st. chor. szt. SG Radosław Wiśniewski oraz kpt. SG Mariusz Zwolan - przeszkolili 20-osobową grupę funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań oraz Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) Karpackiego Oddziału SG. Dodatkowo, trzech funkcjonariuszy KaOSG uzyskało uprawnienia instruktorskie z zakresu posługiwania się tym środkiem przymusu bezpośredniego.
Szkolenie o szerokim zakresie rozpoczęło się od poznania podstaw prawnych i przesłanek użycia paralizatora elektrycznego. Funkcjonariusze Straży Granicznej zapoznali się również z zasadami udzielania pierwszej pomocy po użyciu paralizatora oraz z budową urządzenia. Podczas części praktycznej doskonalili techniki interwencji, by na egzaminie końcowym przystąpić do specjalnego toru przeszkód, zakończonego podjęciem interwencji z wykorzystaniem tasera.
Przedmiotowe szkolenie zwiększy bezpieczeństwo funkcjonariuszy oraz osób, wobec których będą podejmować niebezpieczne interwencje. Niemniej jednak, życzymy nowo przeszkolonym strażnikom granicznym jak najmniejszej liczby sytuacji, w których będą zmuszeni do zastosowania środków przymusu bezpośredniego.