Funkcjonariusze Straży Granicznej natychmiast udali się na miejsce zdarzenia. Okazało się, że cudzoziemiec w związku z złym stanem fizycznym (odwodnienie) został pod eskortą Policji zabrany przez karetkę pogotowia do jednego z krakowskich szpitali.
Kierowca ciężarówki - 34-letni obywatel Ukrainy - poinformował, iż mężczyzna prawdopodobnie dostał się do naczepy pomiędzy odprawą celną, a oczekiwaniem na zaplombowanie naczepy na terytorium Turcji. Pojazd przyjechał z załadunkiem grzejników i poruszał się trasą: Turcja - Bułgaria - Rumunia - Węgry - Słowacja - Polska.
Patrol SG udał się do szpitala, gdzie znajdował się cudzoziemiec. W związku z poprawą stanu zdrowia, po przeprowadzeniu stosownych badań, wykluczających zarażenie patogenem SARS-CoV-2, mężczyzna został wypisany ze szpitala.
Wobec imigranta wszczęto kontrolę legalności pobytu na terytorium RP. Mężczyzna nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, potwierdzających tożsamość oraz obywatelstwo. Zadeklarował, iż jest 23-letnim obywatelem Iranu i chciał dostać się do Niemiec, a następnie do Wielkiej Brytanii, gdyż tam ma rodzinę. W związku z tym, iż cudzoziemiec przebywał na terytorium RP bez ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim oraz przekroczył granicę wbrew przepisom prawa, został zatrzymany.
Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania zobowiązania cudzoziemcowi do powrotu. Obywatelowi Iranu zostały przedstawione zarzuty z art. 264 par. 2 kk tj. „kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu (…), podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” . Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.
Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy II Wydział Karny wydał postanowienie o umieszczeniu cudzoziemca w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim na okres do 3 miesięcy.