Strażnicy graniczni z Tarnowa sprawdzili w Proszowicach pracowników jednej z firm, zajmujących się zagospodarowywaniem terenów zielonych. Ujawnili Polaka, który powierzył nielegalne wykonywanie pracy 3 obywatelom Ukrainy. Cudzoziemcy nie posiadali wymaganego przepisami zezwolenia na pracę, a jeden z nich nie zawarł umowy o pracę, czy też umowy cywilnoprawnej. Polak popełnił wykroczenie z art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W wyniku przeprowadzonej kontroli ujawniono również pracowników kontrolowanej spółki - 3 ob. Ukrainy - którzy nielegalnie wykonywali pracę na rzecz kontrolowanego podmiotu. Wobec obywateli Ukrainy zostaną wszczęte postępowania w sprawie o wykroczenie a ich dane zostaną umieszczone w bazach danych SG.
Natomiast funkcjonariusze Grupy Zamiejscowej z Gorlic w m. Szymbark kontrolą objęli Polaka, który jak się okazało nielegalnie zatrudniał ob. Ukrainy. 47-letni cudzoziemiec wykonywał prace ogólnobudowlane bez wymaganego przepisami zezwolenia na pracę, czym popełnił wykroczenie z art. 120 ust. 2 wspomnianej powyżej ustawy. Obywatela Ukrainy zatrzymano. Wobec cudzoziemca Komendant Placówki SG w Tarnowie wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu i orzekł o zakazie ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 1 roku. Ponadto za popełnione wykroczenie z art. 120 ust. 2 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obywatela Ukrainy pouczono zgodnie z art. 41 Kodeksu Wykroczeń.
Wobec obydwu pracodawców zostanie wszczęte postępowanie w sprawie o wykroczenie z art. 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Za zatrudnianie cudzoziemców wbrew przepisom przewidziana jest kara grzywny nawet do 30 tys. złotych.