Placówka Straży Granicznej w Krakowie została utworzona na podstawie Zarządzenia Komendanta Głównego Straży Granicznej. Obejmuje swoim zasięgiem miasto Kraków oraz powiaty: olkuski, miechowski oraz krakowski (z wyłączeniem Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Airport im. Jana Pawła II w Balicach). Docelowo służbę będzie w niej pełniło około 70 funkcjonariuszy oraz 6 pracowników.
Jest jedną z 5 placówek Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, którego obszar służbowego działania obejmuje województwa: małopolskie oraz świętokrzyskie. Cztery placówki usytuowane są na terenie województwa małopolskiego: w Krakowie, Tarnowie i Zakopanem oraz w porcie lotniczym w Krakowie – Balicach. Natomiast na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonuje Placówka SG w Kielcach.
Aglomeracje miejskie poprzez większą anonimowość stwarzają warunki zarówno legalnego, jak i nielegalnego pobytu cudzoziemców, w tym większe szanse znalezienia pracy oraz możliwość zalegalizowania pobytu. Funkcjonowanie PSG w Krakowie pozwoli na skuteczniejszą realizację zadań w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości będącej we właściwości Straży Granicznej. Powyższe rozwiązanie stanowi bezpośrednią odpowiedź na obecny i prognozowany stan zarówno w obszarze nielegalnej migracji w omawianej aglomeracji krakowskiej, jak również plany dynamicznego rozwoju drugiego pod względem wielkości w Polsce portu lotniczego. Stanowcze rozdzielenie zakresu kompetencyjnego oraz obszaru działania pozwoli na efektywniejszą realizację zadań na obszarze portu lotniczego oraz na terenie stale rozwijającej aglomeracji krakowskiej i przyległych powiatów, gdzie występują największe skupiska cudzoziemców.
Usytuowanie Placówki Straży Granicznej w Krakowie ma szczególnie znaczenie w aspekcie realizacji przez Karpacki Oddział Straży Granicznej zadań związanych z przeciwdziałaniem szeroko pojętej nielegalnej migracji, a także przestępczości z udziałem cudzoziemców. Analizy jednoznacznie wskazują, że stolica województwa małopolskiego jest terenem o dużym zagęszczeniu mieszkańców, przez który przebiegają liczne drogowe oraz kolejowe trasy komunikacyjne, w tym międzynarodowe. W związku z tym jest regionem zagrożonym przestępczością transgraniczną i przyciągającym cudzoziemców, którzy przebywają lub pracują na terenie naszego kraju nielegalnie. Umiejscowienie nowej placówki Straży Granicznej właśnie w tym rejonie oraz jej bardzo dobra lokalizacja, związana z łatwością i szybkością dostępu do głównych arterii komunikacyjnych, pozwoli na usprawnienie prowadzonych działań i przyczyni się do jeszcze większej ich efektywności.