Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

81. rocznica zbrodni katyńskiej oraz 11. katastrofy smoleńskiej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

81. rocznica zbrodni katyńskiej oraz 11. katastrofy smoleńskiej

Justyna Drożdż
12.04.2021

W sobotę w 81. rocznicę zbrodni katyńskiej odsłonięto na ścianie kościoła pw. św. Kazimierza uzupełniające tablice katyńskie z nazwiskami sądeckich oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych m.in. w Twerze, Charkowie, Kijowie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Bezpośrednio po liturgii odprawionej w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu, została odsłonięta kolejna część Sądeckich Tablic Katyńskich. Znajdują się na nich nazwiska polskich oficerów, poległych w Katyniu (Obóz Kozielsk), Miednoje (Obóz Ostaszków), Charkowie (Obóz Starobielsk) oraz Bykowni, Twerze i Kijowie.

Wieniec pod Tablicami Katyńskimi złożyła delegacja z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, na czele z Komendantem płk. SG Stanisławem Laciugą.

 

Natomiast wartę honorową wystawili funkcjonariusze Wydziału Odwodowego (Reprezentacyjnego) KaOSG.

 

„Nowosądecka lista katyńska” obejmuje już 256 ofiar, plus jednego zmarłego w obozie. W 1940 roku zginęło 41 Sądeczan, 89 mieszkańców regionu sądeckiego oraz 125 osób związanych z Sądecczyzną. Kolejne, nieznane dotąd nazwiska oficerów ustalił prof. Jerzy Giza.

Do upamiętnionych wcześniej nazwisk w sobotę dołączono 6 kolejnych:

- por. Antoni Dzielski, zamordowany w Katyniu, pochodził z Gminy Czarny Dunajec (odbywał praktyki w 1 pułku strzelców podhalańskich),

- aspirant Józef Marian Podbrożny, zamordowany w Twerze (kierownik komisariatu Policji Państwowej w Nowym Sączu),

- kpt. rez. Władysław Dyszkiewicz, zamordowany w Charkowie, adwokat w Starym Sączu, działacz społeczny, prezes powiatowego Zarządu Związku Strzeleckiego w Nowym Sączu,

- por. Jan Pietrzykowski, zamordowany w Charkowie, oficer zawodowy (odbywał praktyki w 1 pułku strzelców podhalańskich),

- por. Józef Maciej Piekarz, zamordowany w Kijowie, absolwent Gimnazjum I w Nowym Sączu i oficer zawodowy 1 pułku strzelców podhalańskich,

- aspirant Henryk Zawiłowski, zamordowany w Kijowie, nowosądeczanin, legionista, komendant posterunku Policji Państwowej w Nowym Sączu.

 

Wcześniej - o godzinie 8.41 - na skwerze w Lasku Falkowskim odbył się apel poległych, upamiętniający 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Zapłonęły znicze oraz złożono kwiaty, a wartę honorową wystawił Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Źródło: sadeczanin.info

do góry