Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” trafiła w ręce Przyjaciela KaOSG - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” trafiła w ręce Przyjaciela KaOSG

Justyna Drożdż
30.06.2021

Wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. W tym roku za upamiętnianie historii narodu polskiego z lat 1939-1989 otrzymał ją m.in. Jerzy Giza. Podczas uroczystości laureatowi towarzyszył Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, płk SG Stanisław Laciuga.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz za działalność zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi Prezes IPN. Wyróżnienie ma charakter honorowy, a jego laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. W roku 2021 Nagroda została przyznana po raz dwudziesty.

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się  Jerzy Giza - pedagog, publicysta i działacz społeczny z Nowego Sącza. Za działalność pedagogiczną, niepodległościową i społeczną został uhonorowany wieloma nagrodami. Lista jest długa i imponująca. To między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej i  złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.  Za działania na rzecz wolności słowa w Polsce został także odznaczony Medalem „Niezłomnym w Słowie”.

Jerzy Giza jest szczególnie bliski społeczności Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z Nowego Sącza. To tutaj kilkukrotnie spotykał się z czytelnikami swoich dzieł. Jest jednym z inicjatorów powstania Izby Tradycji, która została utworzona w siedzibie Oddziału w 2019 roku. 

W uroczystości wręczenia nagród, podczas której odczytano listy okolicznościowe od Prezydenta Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Premiera Mateusza Morawieckiego, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych oraz weterani II wojny światowej.

Fot. Łukasz Szpakowicz

 

 

 

do góry