Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Pamiątka ze strzelnicy w bagażu podręcznym - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Pamiątka ze strzelnicy w bagażu podręcznym

Justyna Drożdż
22.07.2021

Zapewnienie bezpieczeństwa w porcie lotniczym i w komunikacji lotniczej to jedno z najważniejszych zadań realizowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Podczas służby strażnicy graniczni dbają o to, by na pokład samolotu nie zostały wniesione przedmioty, które mogłyby stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla pasażerów oraz statku powietrznego.

W środę rano przekonał się o tym obywatel Hiszpanii. W ramach prowadzonego nadzoru nad kontrolą bezpieczeństwa, w bagażu podręcznym pasażera odlatującego do Barcelony ujawniona została 1 sztuka amunicji typu KBKS. 

Podróżny nie posiadał zezwolenia na przewóz amunicji ani pozwolenia na broń. Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach przesłuchali obywatela Hiszpanii w charakterze świadka. 25-letni mężczyzna oświadczył, że amunicja została zabrana na pamiątkę ze strzelnicy. Nie miał świadomości, że nabój znajduje się w jego bagażu podręcznym. Nie miał również zamiaru wnosić go na pokład samolotu.

Amunicja została przekazana do badań w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, natomiast dalsze czynności w sprawie prowadzić będzie Prokuratura Rejonowa Kraków-Prądnik Biały w Krakowie.

Przypominamy, iż zgodnie z art. 263 § 2 kodeksu karnego posiadanie bez zezwolenia broni lub amunicji jest zagrożone w Polsce karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. 

Po przeprowadzeniu niezbędnych czynności służbowych, mężczyźnie zezwolono na odlot do ojczyzny.

  • Fotografia poglądowa - cztery naboje typu KBKS
    Pamiątka ze strzelnicy w bagażu podręcznym

 

do góry