Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Nielegalna praca w powiecie skarżyskim - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Nielegalna praca w powiecie skarżyskim

Justyna Drożdż
06.12.2021

Funkcjonariusze Placówki SG w Kielcach zakończyli na początku grudnia kontrolę legalności powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom, wykonywania przez nich pracy oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

Weryfikację prowadzono w jednym z przedsiębiorstw handlowo-usługowych w powiecie skarżyskim.

Kontrolą objęto 147 cudzoziemców. W przeważającej większości kontrola dotyczyła obywateli Ukrainy, a poza tym Mołdawii, Rosji oraz Gruzji.

Przeprowadzone czynności wykazały, że pracodawca powierzył wykonywanie pracy  na innych warunkach, niż widniały w oświadczeniach o powierzeniu wykonywania pracy, a w związku z tym bez odpowiedniego zezwolenia na pracę 44 cudzoziemcom. W trzech przypadkach cudzoziemcy zatrudnieni byli w części kontrolowanego okresu na innych warunkach niż określono w zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, bez zezwolenia na pracę albo umowy w wymaganej formie.

Wszystkie przypadki są kwalifikowane jako powierzanie nielegalnego wykonywania pracy, a więc stanowią wykroczenie z art. 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, za które ustawodawca przewiduje karę grzywny od 1 000 do nawet 30 000 zł.

W trakcie kontroli wykazano ponadto, że pracodawca popełnił też wykroczenie z art. 120 ust. 10 powyższej ustawy, nie powiadamiając właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu/niepodjęciu pracy przez 35 cudzoziemców, co również zagrożone jest grzywną.

Skutkiem kontroli było także ujawnienie prowadzenia działalności gospodarczej przez obywatela Ukrainy bez zezwolenia na pracę w charakterze prezesa spółki. Ujawniono również 44 cudzoziemców, którzy wykonywali pracę bez odpowiednich zezwoleń na pracę, w tym na innych warunkach, niż określone zostały w oświadczeniach o powierzeniu wykonywania pracy.

Tym samym zarówno prezes spółki,  jak również cudzoziemcy wykonujący pracę bez odpowiedniego zezwolenia, popełnili wykroczenia z art. 120 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, za które ustawodawca przewiduje karę grzywny.

Prowadzone są dalsze czynności, zmierzające do pociągnięcia do odpowiedzialności podmiotów winnych popełnionych wykroczeń.

do góry