Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Kolejnych 13 członków międzynarodowej grupy przestępczej usłyszało zarzuty - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Kolejnych 13 członków międzynarodowej grupy przestępczej usłyszało zarzuty

Michał Tokarczyk
15.12.2021

W śledztwie prowadzonym przez Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz CBŚP kolejne osoby usłyszały zarzuty karne. Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 13 osobom wchodzącym w skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcje, przemytem i handlem narkotykami.

W ramach niniejszego śledztwa skierowano dotychczas 12 aktów oskarżenia dotyczących 43 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem z Hiszpanii do Polski znacznych ilości marihuany. W każdej z tych spraw zapadły prawomocne wyroki skazujące.

Zakres zarzutów

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie oskarżył 13 osób o popełnienie 41 przestępstw w tym o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej wytwarzaniem, przemytem i handlem narkotykami kwalifikowany z art. 258 § 1 kk. Kolejne zarzuty dotyczą wewnątrzwspólnotowego obrotu znacznymi ilościami narkotyków w postaci marihuany kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Z ustaleń postępowania wynika, że oskarżeni zajmowali się wewnątrzwspólnotowymi dostawami z Hiszpanii do Polski oraz z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany.

Czyny zarzucane oskarżonym kwalifikowane m.in. z art. 55 ust. 3 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Wcześniej Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował akt oskarżenia przeciwko Markowi Sz. ps. „Szafka” i Dominikowi K. oraz Michałowi F. którzy kierowali międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec wszystkich przywódców grupy zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

Przemycili 15 ton marihuany o wartości 440 milionów złotych

Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wszczął śledztwo w lipcu 2017 roku po zatrzymaniu przez Karpacki Oddział Straży Granicznej oraz CBŚP na gorącym uczynku osób, które dokonały przemytu z Niemiec do Polski 123 kilogramów marihuany.

W toku postępowania prokurator wspólnie z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz CBŚP ustalili, iż zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Marka Sz. ps. „Szafka” oraz Dominika K., w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów nie mniej niż 15 ton marihuany o wartości detalicznej nie mniejszej niż 440 milionów złotych. Przemyt odbywał się do Polski z takich krajów jak Holandia, Hiszpania i Niemcy. Ponadto prokurator ustalił, że grupa przemycała narkotyki z Hiszpanii do takich krajów jak Włochy, Belgia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Środki odurzające były następnie wprowadzane przez grupę do obrotu na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Prokurator zabezpieczył majątek oskarżonych

W toku śledztwa prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych. Skorzystał w tym zakresie z wprowadzonych w 2016 r. przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej i zabezpieczeń majątkowych, dzięki którym zabezpieczył nieruchomości położone w Hiszpanii, Krakowie, Lublinie, Ząbkowicach Śląskich, szwajcarski zegarek o wartości prawie 30 tysięcy złotych, pieniądze w walucie polskiej i euro o równowartości ponad 400 tysięcy złotych, jak również biżuterię w postaci złotych łańcuszków i wisiorków. Co do części zabezpieczonych przedmiotów zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że stanowią one faktyczną własność oskarżonych. Formalnie część z zabezpieczonych rzeczy należała do osób trzecich.

Międzynarodowa współpraca

W ramach śledztwa doszło do powołania międzynarodowego wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego JIT ze Stroną brytyjską. Korzystano również na bieżąco z pomocy EUROPOLU, jak również funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji. Prokurator prowadził również bieżącą współpracę z hiszpańskimi organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości koordynowana przez EUROJUST.

Część z członków zorganizowanej grupy przestępczej była w toku śledztwa poszukiwana listami gończymi oraz europejskimi nakazami aresztowania (ENA).

 

 

 

do góry