W sumie kontroli poddano prawie 550 cudzoziemców z kieleckich firm. W przeważającej większości byli to obywatele Ukrainy, a także Białorusi, Mołdowy, Gruzji i Rosji.
W pierwszym z kontrolowanych podmiotów ustalono, że prezes powierzył nielegalne wykonywanie pracy 68 cudzoziemcom, a 53 cudzoziemców nielegalnie pracowało na rzecz firmy. Głównie byli to obywatele Ukrainy.
Pracodawca nielegalnie powierzając pracę popełnił wykroczenie z artykułu 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Natomiast nielegalne wykonywanie pracy narusza art. 120 ust. 2 wspomnianej wyżej ustawy.
Ponadto pierwszy jak i drugi pracodawca, nie dopełnili obowiązku poinformowania właściwego urzędu pracy o podjęciu bądź, niepodjęciu pracy przez 49 cudzoziemców, czym popełnili wykrocznie wskazane w art. 120 ust. 10 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Powierzanie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy zagrożone jest karą grzywny od 1 000 do nawet 30 000 zł. Ponadto karze grzywny podlega pracodawca, który w określonych w powyższej ustawie terminach nie dopełnia obowiązku powiadamiania właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu, bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemca. Karą grzywny zagrożone jest również nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca.