Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Cent w cywilu - po ponad 5 latach służby czworonożny funkcjonariusz KaOSG odszedł na emeryturę - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cent w cywilu - po ponad 5 latach służby czworonożny funkcjonariusz KaOSG odszedł na emeryturę

Justyna Drożdż
17.01.2022

31 grudnia 2021 r. był ostatnim dniem służby Centa w Placówce SG w Krakowie – Balicach. Wcześniej, przez ponad 5 lat wraz ze swoim opiekunem i przewodnikiem st. chor. szt. SG Mariuszem Kmiecikiem, wykonywał swoje zadania w porcie lotniczym w Balicach, gdzie zaskarbił sobie względy i sympatię niemal wszystkich funkcjonariuszy i pracowników. Towarzyski, zawsze przyjazny dla ludzi, a przy tym skuteczny w działaniu i blisko związany ze swoim opiekunem.

 

 • Cent odszedł na emeryturę
  Cent odszedł na emeryturę

 

Cent był specjalnym funkcjonariuszem, przeszkolonym do wyszukiwania narkotyków. Choć bez munduru, niepozorny Jack Russel Terier miał na swoim koncie wiele doskonałych wyników. Podczas wieloletniej służby przeszukiwał bagaże, pasażerów, a także rozmaite pomieszczenia pod kątem ujawnienia niedozwolonych substancji.

 

 • Cent odszedł na emeryturę
  Cent odszedł na emeryturę

 

Oczywiście Cent, aby zostać prawdziwym funkcjonariuszem, tak jak wszyscy musiał przejść  kilkumiesięczne specjalistyczne szkolenie. Pobyt w  ośrodku szkolenia w Lubaniu zakończyły egzaminy, które Cent i jego opiekun zaliczyli koncertowo i od tej pory stali się nie tylko partnerami zawodowymi, ale też przyjaciółmi.

 

 • Cent odszedł na emeryturę
  Cent odszedł na emeryturę

 

 • Cent odszedł na emeryturę
  Cent odszedł na emeryturę
 
 • Cent odszedł na emeryturę
  Cent odszedł na emeryturę

Przewodnik przez lata wspólnej służby poświęcał Centowi wiele pracy i uwagi, dbał o jego odpowiednią dietę, codzienne treningi, zdrowie, a także regularne wizyty u fryzjera. Temperamentnego Jack Russel Teriera znają doskonale nie tylko dzieci, odwiedzające krakowskie lotnisko, ale też wszyscy, z którymi spotykał się mały funkcjonariusz podczas pokazów, targów, czy prelekcji. Znają go też funkcjonariusze policji, z którymi wielokrotnie współpracował, jak również lokalne media. Z mniejszą życzliwością wspominać go będą pasażerowie, którzy złamali przepisy prawa, w szczególności ci posiadający lub próbujący przewozić drogą lotniczą niedozwolone substancje odurzające, czy narkotyki.

Na zasłużonej emeryturze Cent zamieszka ze swoim dotychczasowym opiekunem, który również skończył swoją 22-letnią przygodę w mundurze.

 

 • Cent odszedł na emeryturę
  Cent odszedł na emeryturę

 

Dziękując za wieloletnią służbę, życzymy Centowi i jego Panu dużo zdrowia, radości i zasłużonego odpoczynku.

do góry