Decyzje były konsekwencją przeprowadzonych w Krakowie kontroli legalności pobytu cudzoziemców w Polsce. W trakcie tych czynności okazało się, że cudzoziemcy - pomimo wcześniejszych deklaracji - nie podjęli w Polsce pracy, chcieli zalegalizować pobyt w trakcie nielegalnego pobytu, bądź też wrócili do Polski, pomimo wcześniejszego zakazu wjazdu.
Dwa pierwsze przypadki dotyczyły obywateli Mołdawii oraz Rosji, którzy wjechali do Polski na podstawie dokumentów paszportowych z ważnymi wizami krajowymi oraz oświadczeniami o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. Cudzoziemcy nie podjęli jednak pracy w wyznaczonym terminie. Jak ustalono, pomimo posiadania stosownych dokumentów, nie zamierzali udać się do podmiotu, w którym znaleźliby zatrudnienie.
Kolejny przypadek wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu dotyczył obywatela Gruzji, który w czasie nielegalnego pobytu złożył wniosek do Wojewody Małopolskiego o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
Z kolei dwóch obywateli Ukrainy, co do których wydano poprzednio ostateczne decyzje o zobowiązaniu do powrotu, wykonało je, lecz - pomimo obowiązującego ich zakazu wjazdu na terytorium państw Schengen - ponownie wjechało na terytorium RP.