Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Blisko 50 000 grzywny za przechowywanie nielegalnych wyrobów akcyzowych - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Blisko 50 000 grzywny za przechowywanie nielegalnych wyrobów akcyzowych

Justyna Drożdż
05.05.2022

Sąd Rejonowy w Dębicy uznał obwinionego ob. Polski za winnego popełnienia przestępstwa skarbowego z art. 65 § 3 w zw. z § 1 kks. Sąd wymierzył 68-letniemu mężczyźnie karę grzywny w wysokości 45 000 zł oraz zwrot kosztów sądowych i opłat, a także przepadek na rzecz Skarbu Państwa nielegalnych wyrobów akcyzowych.

W grudniu ubiegłego roku doszło do dość nietypowego zatrzymania przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie. W trakcie wykonywania czynności służbowych, strażnicy graniczni wytypowali do kontroli pojazd typu „bus”. Kiedy funkcjonariusze zbliżyli się do samochodu, jego pasażer nagle podjął próbę ucieczki. Po kilkunastu sekundach pościgu mężczyzna został zatrzymany.

Okazało się, że mężczyzna obawiał się kontroli, ponieważ był w posiadaniu nielegalnych wyrobów tytoniowych. Ponadto, jak się okazało w trakcie dalszych czynności, w użytkowanym przez siebie garażu  w miejscowości Pilzno, przechowywał blisko 8 000 papierosów oraz 300 kg krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy skarbowej, na łączną sumę około 230 tysięcy złotych. Gdyby nielegalny towar trafił na rynek, uszczuplenia akcyzowe dla Skarbu Państwa wyniosłyby blisko 270 tys. zł.

  • Blisko 50 000 grzywny za przechowywanie nielegalnych wyrobów akcyzowych
    Blisko 50 000 grzywny za przechowywanie nielegalnych wyrobów akcyzowych

do góry