Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
Małżeństwo z wyrokiem za przestępstwa akcyzowe - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Małżeństwo z wyrokiem za przestępstwa akcyzowe

Michał Tokarczyk
19.05.2022

62-letnia kobieta i jej o rok starszy mąż wytworzyli blisko 196 tys. sztuk nielegalnych papierosów. Podrobione wyroby akcyzowe miały trafić na czarny rynek pod szyldem jednej z popularnych marek papierosów.

Starsze małżeństwo wytwarzało wyroby tytoniowe w Małopolsce (gmina Żabno) oraz na Śląsku (powiat gliwicki). Na ich trop wpadli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, którzy zakończyli przestępczy proceder. Zarekwirowanych zostało blisko 196 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej o wartości ponad 163 tys. złotych. Wyroby te miały być sprzedawane w obrandowaniu jednej z popularnych marek papierosów.

Sąd Rejonowy w Gliwicach uznał obwinionych ob. Polski za winnych złamania przepisów Ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych jak również Prawa własności przemysłowej. Każde z małżonków zostało ukarane karą grzywny w wysokości 16 tys. zł. Dodatkowo sąd orzekł o przepadku nielegalnego towaru i maszyn wykorzystywanych do jego produkcji. Ponadto kobieta i mężczyzna zostali zobowiązani solidarnie do zapłaty nawiązki na rzecz producenta papierosów - pod marką, którego chcieli sprzedawać nielegalny towar - oraz zwrotu poniesionych przez niego kosztów pełnomocnictwa procesowego.

 

  • Małżeństwo z wyrokiem za przestępstwa akcyzowe Funkcjonariusz przelicza nielegalne papierosy
    Małżeństwo z wyrokiem za przestępstwa akcyzowe
do góry