Prowadzone podczas spotkań rozmowy przyczyniły się do zacieśnienia współpracy z przedstawicielami Lasów Państwowych, zapoznania się ze strukturą oraz sposobem i zakresem wykonywanych czynności obu instytucji, zwłaszcza tych, które mogą mieć wpływ na ochronę znaków granicznych. Równie cennym spostrzeżeniem były ustalenia dotyczące bieżącej wymiany informacji oraz współdziałania w ramach zwalczania procederu szkodnictwa leśnego.
Placówka Straży Granicznej w Tarnowie podejmuje na co dzień działania służące ochronie granicy państwowej i jej oznakowania. Ma to na celu m.in. podniesienie świadomości wśród osób pracujących w bezpośredniej bliskości granicy państwowej lub uprawiających aktywną turystykę.
Linia granicy państwowej na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Tarnowie przebiega
w bardzo zróżnicowanym terenie atrakcyjnym turystycznie, z licznymi szlakami, ścieżkami, punktami widokowymi, a jej lądowy odcinek pokryty jest gęstą roślinnością i obszarami leśnymi.
Szlaki prowadzone linią granicy przebiegają przez pasma Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego, gdzie króluje należąca do Korony Gór Polski Lackowa (997 m n.p.m.) z uznawanym za jeden z najbardziej wymagających szlaków górskich, stanowiącym jednocześnie część Międzynarodowego Górskiego Szlaku Przyjaźni Eisenach – Budapeszt, podnosząc tym samym atrakcyjność tego odcinka dla turystów obydwu graniczących krajów.
Dogodny dostęp do tych odcinków oraz warunki związane z możliwością swobodnego przekraczania wewnętrznej granicy Unii Europejskiej w ramach układu z Schengen, powodują uśpienie czujności związanej z odpowiedzialnością z tytułu przestępstw przeciwko oznakowaniu granicy państwowej.
W tym miejscu należy przypomnieć, że sprawca czynu określonego w art. 277 Kodeksu karnego, który „… znaki graniczne niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niewidocznymi albo fałszywie wystawia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”