Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Czas, w którym śmierć zagląda prosto w twarz - 83. rocznica wybuchu II wojny światowej w Małopolsce i województwie świętokrzyskim - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Czas, w którym śmierć zagląda prosto w twarz - 83. rocznica wybuchu II wojny światowej w Małopolsce i województwie świętokrzyskim

Justyna Drożdż
02.09.2022

1 września 1939 roku, bez wypowiedzenia wojny, Niemcy zaatakowały Polskę. O 4:45 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał z morza polską składnicę tranzytową Westerplatte na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Około 200 bohaterskich żołnierzy, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego, odpierało ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, walcząc o wolność i suwerenność Ojczyzny. Wydarzenie to uznaje się za początek II wojny światowej.

83 lata później, w czwartek 1 września w Krakowie, Kielcach, Nowym Sączu, Tarnowie oraz Zakopanem  odbyły się uroczystości upamiętniające niemiecką agresję na Polskę, w  których wzięli udział funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. W wydarzeniach uczestniczyli  samorządowcy, przedstawiciele IPN, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, uczniowie szkół oraz mieszkańcy.

W uroczystościach organizowanych w Krakowie wzięli udział Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Stanisław Laciuga oraz Komendant Placówki SG w Krakowie-Balicach ppłk SG Winicjusz Tęczar. Na początek, w Katedrze Wawelskiej odbyła się msza święta. Następnie uroczystości przeniosły się na cmentarz Rakowicki, przed Pomnik Żołnierzy Września i Armii „Kraków”, gdzie odczytano apel pamięci oraz złożono wiązanki.

W Nowym Sączu punktualnie o 11. odprawiona została uroczysta msza świętej za Ojczyznę w kościele na Starym Cmentarzu p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, której jednym z koncelebransów był kapelan KaOSG ks. por. SG Robert Młynarczyk. W samo południe rozpoczęły się obchody upamiętniające ten wyjątkowo trudny czas. Pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza poległego za Ojczyznę w latach 1939 – 1945, obok Sądeckiej Piety na Starym Cmentarzu przy ul. al. Wolności zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Sądeczanie zgromadzeni na uroczystości odmówili modlitwę za poległych - przewodniczył jej kapelan KaOSG.

Wśród oddających hołd tym, którzy polegli i zostali zamordowani przez hitlerowców podczas II wojny światowej była delegacja KaOSG na czele z Zastępcą Komendanta, płk. SG Markiem Marciszem.

W Kielcach oficjalne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojska Polskiego przy pomniku Żołnierzy Września 1939 roku oraz przy pomniku Stefana Artwińskiego.

Kielczanie spotkali się o godzinie 10, aby oddać hołd bohaterom walk i ofiarom hitlerowskiej okupacji. Obecni podczas uroczystości goście w sposób szczególny zwrócili uwagę na to, że tegoroczna rocznica wybuchu II wojny światowej, przypada w czasie trwającej za wschodnią granicą wojny.

Bezpośrednio po oficjalnych obchodach delegacje - w tym ta na czele z Zastępcą Komendanta Placówki SG w Kielcach kpt. SG Maciejem Chwiałkowskim - złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze przy pomnikach. 

W Tarnowie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostały zorganizowane w dwóch miejscach. Apel poległych, który poprzedziła msza święta w kościele Filipinów, odbył się pod byłą katownią Gestapo przy ulicy Urszulańskiej. Tam udział w uroczystościach wziął Zastępca Komendanta Placówki SG w Tarnowie ppor. SG Paweł Sokołowski.

Natomiast podczas uroczystości przy Pomniku Ofiar Faszyzmu złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd poległym i pomordowanym w czasie wojny. W wydarzeniach brał udział ppor. SG Sylwester Socha z Placówki SG w Tarnowie.

W Wysokiej (gm. Jordanów, pow. suski) uroczystości rozpoczęły się przemarszem spod budynku remizy OSP do kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została msza święta w intencji poległych obrońców Ojczyzny. Następnie zgromadzeni udali się na cmentarz wojskowy, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Po modlitwie za poległych, odegraniu hymnu państwowego i przemówieniach, delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem bohaterskich obrońców Wysokiej. KaOSG podczas obchodów reprezentował kpt. SG Roman Wolski – funkcjonariusz Placówki SG w Zakopanem.

Kampania #bezprzedawNIEnia

Z okazji przypadającej w tym roku 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało kampanię promocyjno-informacyjną pn. „#bezprzedawNIEnia”, która będzie trwać do 17 września. Jej celem jest dotarcie do możliwie szerokiego grona odbiorców z przekazem o losach, tragedii i bohaterstwie Polski i Polaków podczas II wojny światowej.

 

 

do góry