17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Polski walczącej z najazdem hitlerowskich Niemiec. Na Polaków spadły liczne represje, tysiące straciły życie, a setki tysięcy zostały zesłane na Syberię, do Kazachstanu oraz w inne miejsca, gdzie byli niszczeni mrozem, głodem i chorobami. 17 września pamiętamy nie tylko o sowieckim zbrojnym ataku na Polskę. W ten dzień obchodzony jest również Dzień Sybiraka.
W sobotę w Krakowie uczczono pamięć o tamtych tragicznych w skutkach wydarzeniach. Oddano również hołd wszystkim ofiarom totalitaryzmów. Obchody 83. rocznicy zbrojnego ataku ZSRR na Polskę rozpoczęła msza święta w katedrze wawelskiej. Po liturgii zgromadzeni udali się na plac o. Adama Studzińskiego. Tam, pod tablicą Zesłańców Sybiru, tablicą Pamięci Ofiar „operacji polskiej” NKWD i Krzyżem Katyńskim, odczytano Apel Pamięci. Uroczystości zakończyła salwa honorowa oraz ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. Wśród uczestników obchodów znalazła się delegacja z Karpackiego Oddziału SG, na czele z Komendantem Placówki SG w Krakowie-Balicach ppłk. SG Winicjuszem Tęczarem.
W Nowym Sączu 17 września 2022 r. oddano pamięć tym, którzy oddali swoje życie za Polskę i nie powrócili z Sybiru. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Komunalnym przy Pomniku Nieznanego Sybiraka. Karpacki Oddział Straży Granicznej wystawił wartę honorową pod obeliskiem, a muzyk z Orkiestry Reprezentacyjnej SG uświetnił przebieg uroczystości.
W Tarnowie od godzin porannych w sobotę odbywały się uroczystości. Na Starym Cmentarzu zorganizowano spotkanie modlitewne. Z kolei w tarnowskiej katedrze w samo południe odprawiona została msza święta w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Po jej zakończeniu uczestnicy udali się przed Pomnik Ofiar Stalinizmu. Tam złożono wieńce i zapalono znicze. Placówkę SG w Tarnowie reprezentowała podczas obchodów por. SG Karolina Chmura.
W Zakopanem uroczystości 83 rocznicy napaści rosyjskiej na Polskę odbyły się już w piątek 16 września. Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji Sybiraków w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem. Następnie delegacje oddały hołd poległym poprzez symboliczne złożenie wiązanek kwiatów. Placówkę SG w Zakopanem reprezentował Komendant - ppłk SG Andrzej Karkoszka wraz z pocztem proporca.