Tegoroczna akcja przywracania blasku zabytkowym nekropoliom odbywała się pod patronatem Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity oraz Konsula Generalnego Węgier w Krakowie Tibora Gerencséra. Na przestrzeni 7 lat szczytna inicjatywa mocno zakotwiczyła na ziemi gorlickiej i z roku na rok przyciąga coraz więcej pasjonatów historii, którzy w czynie społecznym wykonują prace porządkowe. Przedsięwzięcie zapoczątkowane zostało w 2016 roku na terenie gminy Sękowa, gdzie znajdują się aż 23 cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej. Natomiast tegoroczna akcja porządkowa objęła ponad 84 miejsca pamięci zlokalizowane na terenach miast: Biecz, Bobowa, Gorlice oraz gmin: Gorlice, Krempna, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Pracy na przyszłość pozostało jednak jeszcze bardzo wiele, ponieważ na terenie województwa małopolskiego znajdują się 1254 groby i cmentarze wojenne, z czego około 400 obiektów pochodzi z okresu I wojny światowej.
Inicjatorem akcji jest Koło PTTK nr 8 Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, wraz z którym od 2016 roku systematycznie współpracują funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Tegoroczna akcja rozpoczęła się od porządkowania cmentarza wojennego nr 123 Łużna-Pustki (nr 123) tzw. „Gontyny”, który od 2016 roku znajduje się na liście Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Tam też w trakcie prac porządkowych Komendant Karpackiego Oddziału SG uczestniczył obok Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, Wójta Gminy Łużna, Prezesa Koła PTTK nr 8 Klubu Górskiego „Orły” przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, Przedstawicieli 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Harcerstwa w złożeniu wiązanek pod pomnikiem Bohaterów węgierskich poległych w czasie I wojny światowej.
Następnie funkcjonariusze KaOSG wraz z innymi ekipami porządkowymi przemieścili się na kolejne nekropolie wymagające odświeżenia. Strażników Granicznych nie mogło zabraknąć na cmentarzu wojennym nr 66 w Małastowie, nad którym od 2016 roku patronat społeczny sprawuje Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
3-dniową akcję zakończyło dwuetapowe spotkanie podsumowujące, które odbywało się na terenie gminy Łużna oraz Sękowa. Podczas wydarzenia tradycyjnie już wyświetlona została prezentacja multimedialna przedstawiająca ubiegłoroczny postęp prac renowacyjno – porządkowych na poszczególnych miejscach pamięci. Następnie przedstawiciele administracji rządowej oraz lokalnych samorządów podziękowali organizatorom akcji oraz przedstawicielom organizacji - które objęły społecznym patronatem poszczególne nekropolie - za zaangażowanie, trud oraz ciężką pracę w przywracaniu dawnej świetności miejscom historii. Punktem kulminacyjnym spotkania było wystąpienie płk. prof. Erwina Fitza, który uhonorował w imieniu Austriackiego Czarnego Krzyża osoby szczególnie zaangażowane w opiekę nad grobami wojennymi.
W tym roku wśród wyróżnionych osób znalazła się dwójka funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Honorowym Krzyżem Zasług Austriackiego Czarnego Krzyża odznaczeni zostali chor. SG Michał Tokarczyk oraz chor. SG Wojciech Ogorzałek. Tym samym już trzech funkcjonariuszy KaOSG zostało docenionych przez tą ponad 100-letnią organizację, która zajmuje się utrzymaniem oraz budową cmentarzy i grobowców dla ofiar cywilnych, ofiar prześladowań politycznych oraz poległych żołnierzy z okresu I wojny światowej.