Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Nowy Sącz

Justyna Drożdż

W piątek 31 października w siedzibie Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zainaugurowana została 104. rocznica rozbrojenia Garnizonu Austriackiego i odzyskania niepodległości na Sądecczyźnie. Podczas uroczystości wspominano bohaterów i ich walkę o niepodległość Nowego Sącza i Sądecczyzny. Organizatorami wydarzenia byli: Komendant Karpackiego Oddziału SG, Starosta Nowosądecki, Prezydent Miasta Nowego Sącza oraz Przewodniczący Rady Programowej Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.

W 1918 roku pamiętną okazała się noc z 30 na 31 października, kiedy to członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej przejęli w Nowym Sączu składy broni, amunicji i żywności, a nad dworcem kolejowym pojawił się napis „Wolna, Zjednoczona, Niepodległa Polska!”.

W uroczystościach uczestniczyli między innymi: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele  Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Wśród zgromadzonych nie zabrakło harcerzy, uczniów z nowosądeckich szkół oraz mieszkańców ziemi sądeckiej.

Sto czwarta rocznica odzyskania przez Nowy Sącz i Sądecczyznę niepodległości była okazją do uhonorowania kilkunastu osób szczególnym wyróżnieniem - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznanym przez Prezydenta RP.

Podczas uroczystości słowo „niepodległość” było odmieniane we wszystkich przypadkach. Podkreślano również, że na straży niepodległości trzeba stać cały czas i bez przerwy ją pielęgnować.

Odbył się również apel poległych, a Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej wykonała wiązankę pieśni patriotycznych.

Druga część uroczystości miała miejsce w auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Gdzie odbyło się m.in. Sympozjum historyczne „Sądeckie Drogi do Wolności” oraz zostały otwarte dwie wystawy: „Sądeccy twórcy niepodległości” oraz „1 Pułk Strzelców Podhalańskich”.

 

do góry