Trzeci tom obejmuje lata 1927-1932 i stanowi swoistą kronikę sześciu lat wojskowej służby 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Jest to wyjątkowa monografia. Publikacja liczy ponad 1 000 stron i zawiera 208 biogramów (70 oficerów i 138 podoficerów), co razem z dwoma poprzednimi tomami daje łącznie – 1140 biogramów żołnierzy. Do tego trzeba dodać jeszcze setki żołnierskich postaci wymienionych w przypisach (legioniści, peowiacy oficerowie rezerwy WP, funkcjonariusze PP i Straży Granicznej). Dla pasjonatów dziejopisarstwa książka prof. Jerzego Gizy jest wydawniczą „perełką”.
Przybyłych na spotkanie promocyjne gości przywitał gen. bryg. SG Stanisław Laciuga - Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, który był zaszczycony, że promocja dzieła odbywa się w siedzibie jednostki, którą kieruje. Był również pod wrażeniem uporu, determinacji oraz niezwykłej wnikliwości i skrupulatności prof. Jerzego Gizy przy tworzeniu publikacji.
Rodzina generała Gizy na spotkaniu 15 listopada 2022 r. przekazała do Izby Tradycji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej nowe eksponaty: orle pióro – element żołnierskiego nakrycia głowy Józefa Gizy - późniejszego generała oraz wiersz z grudnia 1931 r. żołnierza służącego m.in. w 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu w latach 1931-1937.