Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Masowe kontrole przewoźników „na aplikację” w Krakowie - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Masowe kontrole przewoźników „na aplikację” w Krakowie

Justyna Drożdż
14.12.2022

W celu przeciwdziałania zdarzeniom o charakterze kryminalnym w środkach transportu „na aplikację”, w stolicy Małopolski w nocy z 10 na 11 grudnia br. służby przeprowadziły szeroko zakrojone działania.

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Miejskiej Policji Krakowie we współpracy z  inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie oraz pracownikami Urzędu  Miasta Krakowa kontrolowali pojazdy, których kierujący świadczyli usługi przewozu osób „na aplikację”.

Akcję poprzedzono odprawą w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie. W działaniach wzięło udział 63 funkcjonariuszy Policji (w tym 4 przewodników z psami przeszkolonymi do wyszukiwania narkotyków),  5 funkcjonariuszy PSG w Krakowie, 8 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, 2 pracowników Urzędu Miasta Krakowa.

Bezpośrednio po odprawie zespoły kontrolne udały się w określone punkty wyznaczone na terenie Krakowa. Zlokalizowane one były głównie w okolicach najbardziej popularnych klubów i dyskotek.

Działania ukierunkowane były na zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom, w szczególności  o charakterze seksualnym w taksówkach oraz środkach transportu zamawianych za pośrednictwem aplikacji internetowych.

Rolą biorących udział we współdziałaniu funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Krakowie było, przeprowadzenie kontroli legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP oraz weryfikacja dokumentów pod kątem ich fałszerstwa.

W trakcie wykonywanych czynności strażnicy graniczni z Krakowa wylegitymowali 7 cudzoziemców (3 ob. Gruzji, 1 ob. Ukrainy, 1 ob. Kolumbii, 1 ob. Jordanii, 1 ob. Azerbejdżanu). Nie stwierdzono cudzoziemców naruszających przepisy w zakresie legalności pobytu na terytorium RP.

Dodatkowo kierowcy wyżej wymienionych środków transportu byli poddawani szczegółowej kontroli drogowej, która obejmowała posiadanie licencji na przewóz osób, kontrolę trzeźwości i badanie na zawartość narkotyków. Sprawdzany był również stan techniczny pojazdów. Ponadto pojazdy oraz osoby w nim przebywające były sprawdzane pod kątem posiadania narkotyków, broni oraz przedmiotów których posiadanie jest zabronione lub które pochodzą z przestępstwa

Podczas akcji zbadano trzeźwość 718 kierowców taksówek ujawniając  1 kierowcę – przewoźnika w stanie nietrzeźwości. Pełną kontrolę drogową  przeprowadzono wobec kierowców  151 taksówek, w tym większość byli to to przewoźnicy świadczący usługi „na aplikację”.  W wyniku podjętych czynności ujawniono szereg wykroczeń, naruszeń ustawy o transporcie drogowym i kilka przestępstw.

W związku z ujawnionymi wykroczeniami drogowymi policjanci nałożyli na 23 kierowców mandaty, 39 za drobne naruszenia pouczono a wobec 2 kierowców skierowano  wnioski  o ukaranie. Zatrzymano także kilka dowodów rejestracyjnych - w przypadkach  brak obowiązkowego wyposażenia czy braku badan technicznych. Podczas policyjnych kontroli ujawniono także przypadki  4 kierowców bez licencji.

Również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie ujawnili przypadki naruszenia ustawy o transporcie drogowym, w tym m.in. brak licencji (samochód został usunięty na parking jak zabezpieczenie na poczet kary) , 3 pojazdy niewpisane do licencji, 6 przypadków braku wymaganych w przewozie osób dokumentów,  1 przypadek braku badań lekarskich i psychologicznych kierowcy – wszczynając  postępowanie administracyjne w tych sprawach.  Inspektorzy WITD w Krakowie nałożyli także szereg mandatów za wykroczenia drogowe oraz ujawnili nieprawidłowości takie jak: brak identyfikatora, brak herbu Krakowa, brak cennika, brak numeru bocznego krakowskich taksówek.

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów podobne działania mogą być w przyszłości kontynuowane.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

 

  • Masowe kontrole przewoźników „na aplikację” w Krakowie
    Masowe kontrole przewoźników „na aplikację” w Krakowie
do góry