Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

Wiek to nie zawsze dojrzałość i odpowiedzialność - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Wiek to nie zawsze dojrzałość i odpowiedzialność

Tomasz Jarosz

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ponownie zostali postawieni na nogi, w związku kolejnym nieodpowiedzialnym zachowaniem pasażera rzekomo posiadającego materiały wybuchowe.

Podjęcie działania rozpoczęła informacja od Służby Ochrony Lotniska, że pasażer podczas kontroli bezpieczeństwa na odlot stwierdził, iż w bagażu posiada materiały wybuchowe. Taka wiadomość spotkała się z natychmiastową reakcją funkcjonariuszy SG.

W wyniku prowadzonych działań poszerzono strefę bezpieczną, którą wcześniej wyznaczyli pracownicy Służby Ochrony Lotniska, nie powoływano sztabu kryzysowego. W czynnościach użyto kombinezonu pirotechnicznego, prześwietlarki VIDISCO oraz psa służbowego do wykrywania materiałów wybuchowych, następnie walizkę sprawdzono manualnie oraz prześwietlono na stacjonarnym urządzeniu RTG - wynik negatywny.

Po przeprowadzeniu ww. czynności bagaż uznano za bezpieczny - nie stwierdzono obecności żadnych materiałów i urządzeń wybuchowych mogących zagrozić życiu lub zdrowiu. W walizce znajdowała się na szczęcie jedynie odzież i rzeczy osobiste.

Zdarzenie nie spowodowało utrudnień w odprawie granicznej oraz nie wpłynęło na opóźnienia samolotów. Natomiast wymusiło wstrzymanie kontroli bezpieczeństwa na wszystkich stanowiskach, oraz zamknięcie części handlowo-gastronomicznej w obrębie wyznaczonej strefy, z której wyprowadzono podróżnych i personel.

Osoba, która twierdziła, że posiada w bagażu materiały wybuchowe została zatrzymana. Tą osobą okazał się obywatel Polski… i tutaj zaskakującym jest fakt, że mężczyzna, pomimo dojrzałego wieku (69 lat) okazał się tak nieodpowiedzialnym człowiekiem.

W „nagrodę” za swoje postępowanie… tłumaczył się Prokuraturze.

***

Odpowiedzialność karną za fałszywy alarm przewiduje art. 224 a § 1 kk. Zgodnie z tym przepisem, kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Zgodnie z art. 224b kk, w razie skazania za przestępstwo określone w art. 224a sąd orzeka:

1) nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 10 000 zł oraz

2) świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 10 000 zł.

***

Przypominamy podróżnym, aby uważać na słowa wypowiadane podczas obsługi przez pracowników lotniska. Każdy sygnał o możliwości stworzenia zagrożenia jest natychmiast sprawdzany.   Wiąże się to z wszczęciem odpowiednich procedur, a co za tym idzie, zakłóceniem pracy portu lotniczego, opóźnieniem odlotów, jak również sankcjami w postaci mandatu karnego i nie tylko. 

Przypominamy również, aby nie pozostawiać w strefie lotniska żadnych przedmiotów, które automatycznie taktowane są jako źródło zagrożenia. Każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i również musi zostać sprawdzony.

do góry