Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej
im.1 Pułku Strzelców Podhalańskich

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary” - 80. rocznica rzezi na Wołyniu - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary” - 80. rocznica rzezi na Wołyniu

Justyna Drożdż
12.07.2023

W 80. rocznicę rzezi na Wołyniu oddano cześć wszystkim ofiarom ukraińskich nacjonalistów. W Krakowie i Tarnowie brali w nich udział reprezentujący Karpacki Oddział Straży Granicznej Komendanci Placówek SG.

W Krakowie uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego na cmentarzu Rakowickim, a ich dalsza część odbyła się przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu, gdzie wybrzmiała modlitwa w intencji ofiar ludobójstwa. Odczytany został także Apel Pamięci, a następnie kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Karpacki Oddział SG podczas krakowskich obchodów reprezentował mjr SG Sylwester Adamczyk - Zastępca Komendanta Placówki SG w Krakowie.

W wydarzeniu uczestniczyli również m.in. Wojewoda i I Wicewojewoda Małopolski, przedstawiciele korpusu konsularnego, a także przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Krakowa.

 

Rocznica upamiętniona została również w Tarnowie, wziął w niej udział kpt. SG Paweł Wolak – Komendant tarnowskiej Placówki SG.

Obchody rozpoczęły się mszą w intencji ofiar ludobójstwa, która odprawiona została w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Po jej zakończeniu nastąpił przemarsz ulicami Bema i Najświętszej Marii Panny pod Kurhan Kresowy na Cmentarzu Starym. Tam odśpiewane zostały: hymn państwowy oraz Rota. Złożono kwiaty i zapalono światła pamięci.

 

 

***

Ludobójstwo dokonane w latach 1939-1946 przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich stanowi część dramatu zgotowanego obywatelom polskim przez systemy i ideologie totalitarne. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – zginęło ponad 130 tys. polskich obywateli. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób. W domach, w zabudowaniach gospodarczych, szkołach, podczas podróży, czy w kościołach.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku ponad 100 miejscowości na Wołyniu zostało napadniętych wskutek skoordynowanej akcji Ukraińskiej Powstańczej Armii i formacji z nią powiązanych.

Zamieszkujący te miejscowości Polacy zostali brutalnie zamordowani. „Krwawa niedziela” była apogeum ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i w sąsiednich regionach okupowanej Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił w 2016 roku 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

do góry