Prezes zarządu pierwszej kontrolowanej spółki - obywatel Niemiec - powierzył nielegalne wykonywanie pracy 5 cudzoziemcom – 2 obywatelom Turcji oraz obywatelom Azerbejdżanu, Ukrainy, Gruzji.
Mężczyźni pracowali m.in. bez odpowiednich zezwoleń na pracę, na innych stanowiskach lub w innej liczbie godzin pracy niż określono w zezwoleniach, czy też bez umowy o pracę zawartej w formie pisemnej.
Ponadto kontrola wykazała, że prezes spółki nie dopełnił obowiązku informacyjnego wobec Wojewody Świętokrzyskiego dotyczącego niepodjęcia pracy przez 7 obywateli Turcji.
Natomiast podczas kontroli w jednym z hoteli stwierdzono, że pełnomocnik podmiotu powierzył nielegalne wykonywanie pracy 2 obywatelom Mołdawii. Jeden z nich nielegalnie przebywał na terytorium RP i nie był uprawniony do wykonywania pracy. Natomiast drugi nie posiadał odpowiedniego zezwolenia na pracę.
Dodatkowo zatrudniający nielegalnie cudzoziemców wobec obywatela Ukrainy i obywatela Mołdawii, nie dopełnił obowiązku poinformowania w ustawowym terminie Wojewody Świętokrzyskiego o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom oraz nie powiadomił o niepodjęciu pracy przez 6 obywateli Kazachstanu.
Co więcej, pracujący nielegalnie obywatel Mołdawii również bezprawnie przebywał w Polsce. Co prawda okazał podczas kontroli ważny paszport biometryczny, lecz wjechał do RP w połowie kwietnia br., więc przeterminował pobyt w strefie Schengen. Niestety mężczyzna nie posiadał innych tytułów pobytowych, uprawniających go do przebywania na terytorium RP oraz innych państw należących do strefy Schengen. W związku z nielegalnym pobytem cudzoziemiec został zatrzymany. Komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach wydał wobec obywatela Mołdawii decyzję o zobowiązaniu do powrotu, z jednoczesnym zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez 6 miesięcy.
Zarówno prezes pierwszej kontrolowanej spółki, jak i pełnomocnik drugiego podmiotu powierzali nielegalne wykonywanie pracy cudzoziemcom, czym naruszyli zapisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W stosunku do nieuczciwych pracodawców skierowane zostaną wnioski do sądu o ukaranie.
Za zatrudnianie cudzoziemców wbrew przepisom grozi im kara grzywny od 1 000 do 30 000 złotych. Cudzoziemcy, którzy pracowali nielegalnie na rzecz kontrolowanych podmiotów również nie unikną konsekwencji.