Cztery Filipinki wjechały do Polski w połowie sierpnia 2023 r. Natomiast trzy miesiące później złożyły wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy do Wojewody Małopolskiego. Zrobiły to już w trakcie nielegalnego pobytu na terytorium RP, kiedy nie posiadały żadnego dokumentu legalizującego ich pobyt. Dodatkowo, karty pobytu na podstawie których kobiety przebywały w RP, figurowały w bazach danych jako unieważnione i podlegające zatrzymaniu.
W związku z powyższym Komendant Placówki SG w Krakowie wydał wobec każdej z czterech obywatelek Filipin decyzję o zobowiązaniu do powrotu wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen przez okres 6 miesięcy.
Natomiast w wyniku czynności kontrolno-weryfikacyjnych przeprowadzonych wobec piątej z zatrzymanych kobiet ustalono, iż cudzoziemka przyleciała do Zagrzebia (strefa Schengen) pod koniec czerwca 2023 r. Miesiąc później przyjechała do Polski z zamiarem podjęcia pracy. W połowie listopada ubiegłego roku - nie posiadając tytułu pobytowego na terytorium RP - złożyła wniosek o kartę pobytu do MUW w Krakowie. Wcześniej przebywała w strefie Schengen na podstawie chorwackiej Karty Pobytu, która uprawniała ją do podróżowania w tejże strefie 90 dni w ciągu 180. Cudzoziemka ten termin przekroczyła. Obywatelce Filipin, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 314 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach, wręczono pouczenie o obowiązku niezwłocznego wyjazdu do państwa członkowskiego, które wydało jej tytuł pobytowy.